Denně Vám přinášíme čerstvé aktuality z finančního světa díky informačnímu kanálu Hospodářských novin. Pomocí přehledného kalendáře můžete dohledat aktuality i zpětně.
bullet Program ČSSD: kde vzít peníze a nenaštvat voliče
  Zdroj: HN
  
Sociální demokracie poněkud ustupuje od své rétoriky "zdaníme všechny". Ukazuje se, že zdaní jen ty, které může zdanit okamžitě a "bezbolestně". Na výrazném snížení paušálů...

(celý článek...)

Sociální demokracie poněkud ustupuje od své rétoriky "zdaníme všechny". Ukazuje se, že zdaní jen ty, které může zdanit okamžitě a "bezbolestně". Na výrazném snížení paušálů pro živnostníky se proto zatím neshodla (aspoň ne před volbami). Stejně tak zatím neplánuje zvyšovat odvody zaměstnanců na sociální pojištění, tak jak o tom nedávno mluvil ekonomický expert ČSSD Martin Potůček.

Zatím panuje shoda na tom, že zvedne daně firmám. DPH oproti původním představám snižovat nebude. "Celkové hodnocení je takové, že po několika letech fiskální konsolidace současného kabinetu už tolik opatření na zvýšení příjmů veřejných financí není potřeba," ohodnotil to, co je zatím jasné z programu ČSSD, David Marek z Patria Finance.

To, na čem zatím panuje shoda, se od programu současné vlády liší ve dvou oblastech. Za prvé, ČSSD skutečně trvá na zrušení druhého pilíře důchodového připojištění. Respektive ho nechá "vyhnít", aby se zrušil sám. Což možná při současném zájmu nebude až tak obtížné - jak samy přiznávají penzijní společnosti, pokud se do nového druhého pilíře přihlásí sto až dvě stě tisíc lidí (zatím se reálně přihlásilo pár desítek tisíc), jeho zrušení podle všeho nebude revolucí, protože nebude zajímavé ani pro ně.

Současně chce ČSSD podporovat soukromé pojištění na stáří. Ten, kdo nyní vstoupí do druhého pilíře, o peníze nepřijde - bude si moci vybrat, zda chce celých pět procent převést do soukromého třetího pilíře připojištění (v tomto případě se dotyčnému sníží státní penze), nebo tři procenta vyvedené z průběžných penzí vrátí zpět do státní pokladny a zbylá dvě procenta do třetího pilíře. Do vracení "přebývajících" peněz na ruku se nikomu nechce.

Poněkud vágní je větší avizovaná podpora třetího pilíře. Za prvé se systém od letoška změnil - víc se podporují vyšší úspory. A za druhé, ani současné daňové úlevy pro zaměstnavatele nepobízejí firmy nějak mohutně k tomu, aby podporovaly penze zaměstnanců.

Druhou zásadní oblastí, kterou chce ČSSD po nástupu k moci prosadit, je lepší výběr daní a jejich zvýšení. To první mají zajistit registrační pokladny a účtenková loterie. Propočty výnosů ze zavedení registračních pokladen zatím ČSSD nemá. Obecně se hovoří o dodatečném příjmu do rozpočtu v řádu desítek miliard korun. Proti tomu ovšem stojí zkušenosti ze Slovenska, Řecka či Itálie, kde jsou registrační pokladny povinné a kde jediný prokazatelný příjem do rozpočtu vyplynul z jednorázového nákupu pokladen do každé provozovny.

Reálně zatím vypadá zavedení vyšších daní pro firmy. Zvýšení ze současných 19 procent na 21 je v podstatě návratem do roku 2008. Citelnější je ovšem zdanění firem v regulovaných odvětvích, a to na třicet procent. Jak konkrétně bude definována regulovaná firma (zatím se mluví o energetice, telekomunikacích a bankách), ovšem zatím není jisté. Stejně tak nemá ČSSD promyšlené, co se stane, když firmy přenesou vyšší daně na spotřebitele. Slova o uvědomělejší občanské společnosti, která lze fakticky přeložit do věty "spotřebiteli, braň se, jak umíš", rozhodně nejsou povzbudivá.

Další možností jsou majetková přiznání, kde ovšem není daný ani termín zavedení, ani výše majetku pod kontrolou. Stínový ministr financí Jan Mládek hovoří o deseti milionech v registrovaném majetku, kam patří nemovitosti, jachty, auta, letadla. Což je v podstatě přímý návod, proč investovat do čehokoliv neregistrovaného (starožitnosti, diamanty, zlato...) a zbytek převést do majetku firmy. Nejenže člověk bude čistý před finančním úřadem, ale navíc si bude moci vše odepsat a snížit tak daně.

Z toho, co je zatím jasné, z programu ČSSD vyplývá, že zaměstnanci a nízkopříjmové skupiny na tom budou stejně a střední třída podstatně hůř než nyní. A ti ostatní budou platit o něco víc svým daňovým poradcům.


Celkové hodnocení (ekonomického programu ČSSD) je takové, že po několika letech fiskální konsolidace současného kabinetu už tolik opatření na zvýšení příjmů veřejných financí není potřeba.
David Marek
Patria Finance


(perex...)
bullet Kdo chce zakázku, má registrovat své majitele. Experti jsou pro
  Zdroj: HN
  
Málokdy panuje mezi poslanci taková shoda, jako když přijdou na přetřes anonymní akcie. Na konci února zvedlo ruku pro vládní návrh na jejich zákaz hned 160 zákonodárců.

A šanci pro...

(celý článek...)

Málokdy panuje mezi poslanci taková shoda, jako když přijdou na přetřes anonymní akcie. Na konci února zvedlo ruku pro vládní návrh na jejich zákaz hned 160 zákonodárců.

A šanci projít má i upravená verze, kterou sněmovně poslali senátoři. Ti ji zpřísnili: firmy, které se budou ucházet o veřejné zakázky nebo dotace, nebudou mít na výběr a své akcie budou muset elektronicky archivovat v centrálním depozitáři. Že by akcie na majitele jen přetiskli na akcie na jméno nebo je uložili v bance, nepůjde. Poslanci budou o normě hlasovat dnes.

"Je to jednoznačně lepší řešení. Jde k podstatě věci a řeší lepší transparentnost. U centrálního depozitáře budou firmy pod dvojím dohledem, bude se na ně vztahovat zákon o praní špinavých peněz," chválí senátorský návrh Martin Kofroň, právník z poradenské společnosti KPMG.

Pokud senátní návrh projde, centrálnímu depozitáři po roce 2014 přibude odhadem 500 až 600 nových klientů. "Je to odhad, přesná čísla nejsou. Na poplatcích bychom pak ročně vybrali kolem pěti milionů, takže ekonomicky to není žádná velká výhra," řekla Helena Čacká, generální ředitelka depozitáře, který je součástí pražské burzy.

Prakticky by to fungovalo následovně: akciovka, která chce veřejné peníze, si bude muset otevřít u depozitáře účet, kde se budou evidovat všechny detaily o její vlastnické struktuře. Aby smlouvu dostala, bude muset prozradit, kdo jsou její akcionáři. Ti si také budou muset otevřít účet u některého z dvaceti tzv. účastníků depozitáře, jimiž jsou banky nebo obchodníci s cennými papíry. A opět: budou muset prozradit, kdo jsou jejich vlastníci, a to až na úroveň fyzických osob. Jména nebudou veřejná, přístup k nim bude mít v případě potřeby policie nebo finanční úřad.

Banky i depozitář podléhají zákonu proti praní špinavých peněz a ten jim nařizuje, že si musí velmi důkladně prověřit kohokoli, s kým se rozhodnou dělat byznys. A musí hlásit podezřelé transakce.

"Znám z vlastní zkušenosti případy, kdy firma za námi přišla, abychom jim vedli registr. Chtěli jsme od ní další dokumenty, oni je ale nedodali, tak jsme je nahlásili na Finanční analytický úřad. A stejnou zkušenost udělali i u bank," popsala Čacká při včerejší debatě o anonymních akciích, kterou pořádaly HN.

Martin Aschenbrenner, který se věnuje korporátnímu právu v kanceláři PRK Partners, dodal: "Toto schéma zamezí následné manipulaci s daty, stopa nevzniká jen u jednoho správce, ale u dvou - u depozitáře i u správce akcionářského účtu. A elektronická stopa je velmi cenná ochrana."

Regulace anonymních akcií se stala velkým tématem v politických proklamacích o boji s korupcí. Česko totiž kritizovala řada mezinárodních organizací včetně EU, že umožňuje zcela skryté vlastnictví firem. Anonymní akcie dovolují, aby se o veřejné zakázky ucházely i firmy, které přitom mohou být fakticky vlastněné politiky, kteří o tendru rozhodují.

"Zpřísnění zákona o regulaci anonymních akcií cestou větší elektronizace a většího zacílení je správné," zhodnotil senátorskou iniciativu Jakub Konieczny z Nadačního fondu proti korupci. Původnímu vládnímu návrhu kritici vyčítají právě to, že je příliš obecný a že moc neřeší lepší kontrolu u veřejných zakázek.


KULATÝ STŮL
O anonymních akciích včera debatovali (zleva) Martin Kofroň z KPMG, generální ředitelka centrálního depozitáře Helena Čacká, Jakub Konieczny z Nadačního fondu proti korupci, Martin Aschenbrenner z PRK Partners a Luboš Kreč, šéf domácího oddělení HN, které diskusi pořádaly.
FOTO: HN - MARTIN SVOZÍLEK


ZÁZNAM DEBATY HN NAJDETE na http://zpravy.ihned.cz


(perex...)
bullet Martin Aschenbrenner: Depozitář si musí akcionáře prověřit
  Zdroj: HN
  
Firem, které se budou muset registrovat u centrálního depozitáře, by mohlo být několik set. Partner advokátní kanceláře PRK Partners Martin Aschenbrenner to vidí jako rozumnou podmínku. V boji...

(celý článek...)

Firem, které se budou muset registrovat u centrálního depozitáře, by mohlo být několik set. Partner advokátní kanceláře PRK Partners Martin Aschenbrenner to vidí jako rozumnou podmínku. V boji s korupcí to prý pomůže.

OTÁZKA: HN: Pokud se budou muset akciové firmy, které se ucházejí o zakázky, registrovat u centrálního depozitáře, v podstatě na ně dopadne zákon proti praní špinavých peněz. Co to fakticky znamená?

Jde o to, že zákon o zamezení legalizace výnosů z trestné činnosti se vztahuje na všechny banky a finanční instituce včetně obchodníků s cennými papíry a včetně centrálního depozitáře. Firma, která si bude chtít u depozitáře zaknihovat své akcie, s ním musí podepsat smlouvu a stát se jeho zákazníkem. Jenže než se tak stane, depozitář si ji musí právě podle zákona proti praní špinavých peněz prověřit. A stejné to bude u jejích akcionářů. Ti si zase budou muset zřídit majetkový účet u některé z bank či obchodníků, kteří jsou účastníky depozitáře.

OTÁZKA: HN: A co to přesně přinese?

Budou muset odhalit koncové majitele až na úroveň fyzických osob nebo firem, které jsou obchodované na burze v OECD. Předpisy na zamezení výnosů z trestné činnosti se na úrovni evropských i světových regulátorů neustále zpřesňují. Teď se třeba zpřísní, co všechno prověřované osoby musí dodávat. No a kdo tím neprojde nebo nebude ochoten příslušné informace a podklady dodat, tomu neotevřou účet.

OTÁZKA: HN: Když neprojde, jen se mu neotevře účet? Nebo se takoví lidé budou hlásit někam dál? Ředitelka depozitáře se nechala slyšet, že jsou případy, kdy se obrátili na Finanční analytický úřad ministerstva financí.

Je to standardní proces, který jde z několika míst. Jednak z centrálního depozitáře, jednak od bank či obchodníků, kteří vedou účty. A oni nejenže musí prověřit zákazníka, než mu otevřou účet, ale také musí hlásit příslušnému orgánu veřejné moci všechny podezřelé transakce. Ty hlásí finančnímu analytickému útvaru, který pak spolupracuje s policií a státním zastupitelstvím. Je to stejné, jako když máte účet v bance a provedete podezřelou transakci. Těžko tam může dojít k nějakému krytí, je tam příliš očí, které to sledují.

OTÁZKA: HN: Svým klientům, i když se nebudou ucházet o zakázky, byste doporučil zaknihovat akcie u depozitáře? Asi to bude působit důvěryhodněji než mít listinné akcie na jméno...

Určitě. Pokud se jedná o větší společnosti, není co řešit. Už dnes je řada velkých firem registrovaná, veřejně obchodovatelné společnosti tam jsou. U některých to dokonce vyžaduje zákon, týká se to třeba bank, pojišťoven a některých dalších strategických odvětví.

OTÁZKA: HN: Objevily se také pochybnosti, zda senátní návrh nebude v rozporu s evropským právem. Že by podmínka mít akcie zaknihované u depozitáře byla vlastně diskriminační a šla proti duchu směrnice o transparentních zakázkách.

Domnívám se, že ne. Výčet kvalifikačních předpokladů v evropském předpisu není vyčerpávající. Výslovně se v preambuli uvádí, že je možnost uvádět další kvalifikační podmínky, zvlášť pokud se tím sleduje větší transparentnost. Neměl bych obavy.


(perex...)
bullet Aktivisté s punčochami lobbovali za zpřísnění
  Zdroj: HN
  
Nejvýznamnější české nevládní organizace se spojily, aby na Václavském náměstí v Praze řekly jasné ne anonymním akciím. Zákon, který mají poslanci projednávat na dnes začínající schůzi, musí p...

(celý článek...)

Nejvýznamnější české nevládní organizace se spojily, aby na Václavském náměstí v Praze řekly jasné ne anonymním akciím. Zákon, který mají poslanci projednávat na dnes začínající schůzi, musí podle zástupců nevládních organizací projít alespoň ve své mírnější verzi, kterou před zásahem senátorů připravila vláda.

"Musí projít minimálně návrh vlády. V minulosti to bylo tak, že se velké strany kvůli margináliím rozhádaly a neprošlo nic. To už se stát nesmí. I ten mírnější vládní návrh lze přece časem upravit a zpřesnit," říká aktivista Matěj Hollan. Naopak přísnější senátní návrh může být podle něj v rozporu s regulemi EU.

Podle senátorů by se o veřejné zakázky nebo podporu mohly ucházet pouze akciové společnosti, které mají dohledatelnou vlastnickou strukturu. Vláda tento požadavek ve svém návrhu vysloveně nezmiňuje.

Happening na Václavském náměstí pořádaly nevládní organizace jako například Transparency International, Ekologický právní servis, Oživení, Alternativa, Brnění, Centre of Excellence in Good Governance nebo Nadační fond proti korupci Karla Janečka.

Aktéři se sešli krátce před čtvrtou odpolední a nasadili si na hlavy punčochy jako symbol anonymity. V rukou pak měli igelitové tašky se jmény firem jako například Amun Re, Haguess nebo Viamont, což jsou společnosti, které měly nebo mají nejasnou vlastnickou strukturu a čerpají státní peníze. Na místě byla i krabice od vína plná napodobenin papírových bankovek coby připomínka korupčního systému firem kolem stíhaného poslance Davida Ratha.

"Nerušte anonymní akcie. Zaručují dodržení dohody mezi politikem a firmou, která ho uplácí. Jsou spolehlivé, protože neupoutají pozornost při úplatcích za předvolební kampaň," hřímaly anonymní masky. Na konci si mezi sebou předaly igelitové tašky na symbol toho, jak lehce mohou anonymní akcie měnit majitele. Happening svolaný přes sociální sítě se obešel bez zájmu veřejnosti. Připoutal jen hrstku zvědavých turistů a pár příznivců nevládních organizací.

Anonymní akcie nejsou ve světě obvyklé. Kromě Česka jsou přípustné třeba na tichomořských Marshallových ostrovech a v ostrovní republice Nauru.


HAPPENING
Na Václavském náměstí v Praze včera nevládní organizace uspořádaly protest proti anonymním akciím. Aktivisté chtěli happeningem podpořit zákon, který mají poslanci projednávat na dnes začínající schůzi. Firmy, které se budou ucházet o veřejné zakázky, budou podle něj muset své akcie elektronicky archivovat v centrálním depozitáři.
FOTO: ČTK


Musí projít alespoň vládní návrh. V minulosti se velké strany rozhádaly a neprošlo nic.
Matěj Hollan
aktivista


(perex...)
bullet Slovinsko má skryté dluhy, které se ani nedají vyčíslit
  Zdroj: HN
  
Výlety za kamarády do slovinské Lublaně patřily v dobách našich studií v 90. letech k velmi oblíbeným kratochvílím. Slovinsko bylo totiž nejen premiantem hospodářským, ale také kulturním, kuli...

(celý článek...)

Výlety za kamarády do slovinské Lublaně patřily v dobách našich studií v 90. letech k velmi oblíbeným kratochvílím. Slovinsko bylo totiž nejen premiantem hospodářským, ale také kulturním, kulinářským a studentským. Malá země nabízí jak vysoké hory, tak trochu moře, krápníkové jeskyně a na nich rostoucí vynikající víno, výborné cukrárny i vybrané masné pochoutky.

A jako studentům nám imponoval systém, který dával slovinské mládeži neuvěřitelné možnosti, jak si dlouho (třeba až do čtyřiceti) udržet status studenta a s ním spojené výdobytky jako nízké či téměř žádné daně či slevové kuponky do mnoha lublaňských restaurací.

Dokud slovinský státní kapitalismus, založený na zbytcích jugoslávského socialismu, fungoval, bylo Slovinsko oblíbeným příkladem úspěšné transformace komunistického státu, navíc v ostrém kontrastu se sousedními válčícími postjugoslávskými státy. Jenže jak ukazuje už několik let panující krize a recese, Slovinci mají z této doby nejen špatné půjčky v bankách v hodnotě pětiny HDP, ale i skryté dluhy, které je nyní i přes členství v eurozóně strhávají do propasti, v níž skončil Kypr či Řecko. Jsou to dluhy, které lze těžko vyčíslit.

Slovinci si především zvykli, že jsou něco zvláštního. Měli nepochybné obchodní úspěchy v oblasti bývalé Jugoslávie i na západních trzích. Ale doma panovala strnulost a silný vliv takových skupin, jako jsou důchodci s vlastní parlamentní stranou nebo odbory, bránil jen pomyslet na reformy důchodového systému či pracovního práva.

U vlády se po vyhlášení nezávislosti v roce 1991 střídaly různé formace složené z bývalých komunistů, kteří byli opatrní na slova jako privatizace a zahraniční investice. Bylo v tom nejen hodně z jugoslávského socialistického dědictví, ale mnoho z obavy malého národa, který má poprvé v historii svůj vlastní stát a bojí se, že by jeho historii, kulturu a ekonomiku převálcoval opět někdo zvenčí. Někdy v roce 1998 jsem například poprvé zaslechl příběh o tom, jak se Slovinci brání zahraničním spekulacím tím, že peníze z a do země lze legálně převést pouze přes jeden státem kontrolovaný účet.

Pravicové vlády nastoupily až od roku 2000 a jejich prapor třímal hlavně bývalý disident Janez Janša, který proslul především podezříváním všech a všeho z různých komplotů. Sám byl obviněn nejprve z tajných nákupů zbraní při přípravě vyhlášení nezávislosti. Letos jeho vláda padla hlavně kvůli podezření z korupce. Hospodářské problémy byly až na druhém místě.

Slovinský obraz premianta je vidět na první pohled i v různých řebříčcích srovnávajících životní úroveň a vyspělost jednotlivých zemí. Když se ale podíváme do střev těchto indexů, je vidět pozůstatek státně dirigistického přístupu k ekonomice a socialistický přístup ke státu jako ruce, která rozdává plnými hrstmi.

Například Index prosperity, který sestavuje londýnský institut Legatum, dává Slovinsko na celkové 24. místo ze 142 hodnocených zemí světa. Nejhůře hodnocenou z osmi kategorií je ale ekonomika, nejlépe je hodnocen vzdělávací systém.

Podobně to vidí Catch-up Index, sestavený Open Society Institutem v Sofii a hodnotící to, zda a jak rychle bývalé země východního bloku dohánějí západ Evropy. Ze čtyř hodnocených kategorií (ekonomika, kvalita života, demokracie a vládnutí) má nejvíce kvalita života a nejméně ekonomika a demokracie.

Vypadá to, jako by si Slovinci žili dobře, ale příliš spoléhali na to, že jejich ekonomický model bude fungovat věky. A že u toho ještě budou moci brblat na vládu, která většinu ekonomiky prostřednictvím státních bank a firem ovládá.

Podobný vztah jako k ekonomice mají Slovinci třeba k historii a některá témata byla vlastně až do Janšových vlád po roce 2000 tabu. Za druhé světové války rozhodně ne všichni Slovinci stáli na straně Titových partyzánů. Slovinsko bylo za války rozděleno mezi tři okupační mocnosti a teprve až Janša a jemu podobní začali hovořit o masakrech desítek tisíc lidí z tzv. domobrany, tedy jednotek stojících na straně Italů, Němců a Maďarů, které spojenci v roce 1945 vydali do rukou Titových jednotek. Tuto kapitolu se bojí otevřít podobně, jako dosud odmítali privatizace.

Slovinsko minulý týden uspělo s prodejem dluhopisů na mezinárodních trzích. Okamžitá imploze ekonomiky tedy nehrozí. Ale koupili si jen čas. Ten potřebují jak pro radikální změnu ekonomického modelu, jak jim i nyní doporučují mnozí analytici investičních bank, ale i pro změnu svého pohledu na svět. Až moc je ukolébala role oblíbence, u kterého se dá ledasco přehlédnout a řada věcí odpustit.


Autor je vedoucí redaktor zahraniční rubriky HN


Úspěšným prodejem dluhopisů si Slovinci koupili jen čas. Ten potřebují pro změnu ekonomického modelu i svého pohledu na svět.


(perex...)
bullet Proč je na tom Česko zle a bude ještě hůř
  Zdroj: HN
  
Nová prognóza České národní banky naši ekonomiku vzdaluje konci recese. A nejen ona. Výhled Evropské komise, zveřejněný o den později, dochází k prakticky stejnému závěru - letos nás čeká pokl...

(celý článek...)

Nová prognóza České národní banky naši ekonomiku vzdaluje konci recese. A nejen ona. Výhled Evropské komise, zveřejněný o den později, dochází k prakticky stejnému závěru - letos nás čeká pokles ekonomiky o 0,4 procenta, oživení příští rok bude mírnější (1,6 procenta).

Ponechme stranou fakt, že patříme k zemím s největším zhoršením výhledu pro letošní rok, a neztrácejme ani čas diskusí o desetinkách procenta té či oné proměnné. Důležitější je se soustředit na "celkový obrázek" o stavu naší ekonomiky a odložit růžové brýle, které při pohledu na něj často používáme.

Je pravdou, že naše ekonomika netrpí vysokou nezaměstnaností. Nikoliv v historickém českém srovnání (počet nezaměstnaných je rekordní), ale vůči situaci ve většině unijních zemí. Ovšem daní za tento výsledek je také nízký růst mezd a slabá poptávka. Co je horší, udržení i dnešní, v historickém srovnání vysoké nezaměstnanosti bude při pokračující recesi obtížné.

Další argumenty o skálopevné stabilitě české ekonomiky jsou méně robustní. Pro většinu čtenářů bude překvapením, že tempo redukce deficitu státního rozpočtu se u nás moc neliší od jiných zemí unie (oproti roku 2009 jsme loni, po zohlednění vlivů restitucí a pokuty do unijního rozpočtu, dosáhli mírně vyššího zlepšení než průměr EU, to ale neplatí při srovnání proti roku 2010). Jakkoliv udržujeme nízké zadlužení státu, růst dluhu k HDP od počátku krize nevybočuje z evropského průměru (dokonce je oproti 2009 nadprůměrný).

Ani v dalším ukazateli stability - deficitu běžného účtu platební bilance - neexcelujeme. Naše schodky, které snížil růst exportu od počátku milénia, jsou dnes v evropském srovnání nadprůměrné a navíc se proti předkrizové úrovni spíše zvýšily (s tím, že zlepšení přinesl až propad poptávky během naší recese).

Bohužel platí, že i kdyby byla míra naší makro stability vyšší, než ve skutečnosti je, slabý růst ekonomiky by ji začal podrývat. A to se dnes děje. Navíc vysoká politizace debaty o stavu ekonomiky (opozice se chystá oživit tezi o spálené zemi, zatímco vláda akcentuje své úspěchy v boji proti zadlužení) zastírá neradostný analytický pohled na strohá fakta.

Krize růstu

Naše ekonomika nemá problém jen s růstem v loňském roce. Podíváme-li se na data od počátku krize (s přidáním prognózy eurokomise pro tento rok), zjistíme, že jen málo zemí v souhrnu rostlo tak špatně jako my. Z pro nás relevantních zemí jsme byli s to předstihnout jen ekonomiky zasažené krizí a Nizozemsko. Dosáhli jsme prakticky stejného výsledku jako průměr eurozóny (celkový rozdíl je několik desetin). Porazily nás všechny sousední země (Slovensko dle roku porovnání o 5 až 10 procent, Rakousko o 3 až 4 procenta), ale třeba i stagnací postižená Francie či do další recese směřující Británie.

Ani teze o vysoké konkurenční schopnosti naší země, kterou posiluje poměrně slabý kurz koruny, nepřesvědčuje všechny. Nedávno zveřejněný výzkum Société Générale, zabývající se šesti zeměmi střední Evropy (kromě visegrádských zemí i Bulharsko a Rumunsko), nás z hlediska konkurenceschopnosti zařadil na dělené poslední místo spolu se Slovenskem.

Nabízí se urgentní otázka: Co s tím? Ani pokračující diskuse expertů na všech možných fórech nenacházejí dobrou odpověď. I proto, že důvody překvapivého, hlubokého a pokračujícího zaostávání růstu naší ekonomiky za všemi pomyslnými soupeři nejsou jasné. Jakkoliv neprobíhá naše snižování rozpočtových deficitů z hlediska struktury i tempa optimálním způsobem, jistě není jedinou a zřejmě ani dominantní příčinou. Také se nezdá, že by situaci vysvětlila proslavená neefektivita státu a sklon ke korupci (s tímto problémem se nepotýkáme sami). Na tom, kde se dnes nachází naše země, se nepochybně podepsaly prakticky všechny předchozí vlády svými chybami, a "vina" dnešní vlády je pravděpodobně menší než u většiny jejích předchůdkyň.

Nejasný boj s recesí

Uvolnění fiskální politiky, o němž se dnes uvažuje, by zřejmě bylo na místě. Legitimní je ale obava, že "nedopadne dobře". Analogie s dosavadním opačným kurzem správy veřejných financí (správný směr je znehodnocen konkrétními kroky) se nabízí. Riziko, že změna kurzu nepřinese vyšší růst, ale předznamená jen další kolo přitahování opasků, se nabízí.

Zvýšení příjmů rozpočtu (daní) při odhadovaném snížení poklesu ekonomiky dá vládě možnost utrácet. Otázkou je, co s virtuálními miliardami (nejde o peníze, ale jen o nižší deficit) udělat.

Kromě maximální snahy rozpohybovat čerpání evropských fondů v oblasti dopravy (pět minut před dvanáctou) je vládní návrh na povzbuzení investic dočasným zrychlením odpisů tím nejlepším nápadem. Ale asi také jediným, který na první pohled může fungovat. Cílené zásahy do ekonomiky se v naší zemi nedaří a "předvolební dárečky" všemožného typu, které se v dnešní realitě vládě přímo nabízejí, by fakticky negovaly vše, co vláda doposud podnikla. O tom, že jsou ekonomicky obvykle nesmyslné, mluvit netřeba.

Škoda že se vládě nechce do "opravy" některých zjevných chyb, které v rámci snahy o konsolidaci rozpočtu učinila. Ekonomicky značně sporné oddanění dividend se jí jeví důležitější než například znovu zavedení stropu na zdravotní odvody spolu se zvýšením platby za státní pojištěnce, které by směrovaly systém pojištění správným směrem. Zřejmě největší minelou vlády, s níž zjevně už nic neudělá, je rezignace na snahu o snižování nákladů práce (velmi vysoké odvody i ve srovnání EU), které projevují také zvýšením odvodů zaměstnavatelů za pracovníky s vysokou mzdou.

Škoda je i to, že zkostnatěle fungující ministerstva a potřeba "vše řešit zákony" brání tvorbě politik, které by například zásadním způsobem podpořily vznik dělených pracovních míst (třeba ve veřejné sféře) či podstatně posílily "tah" na ekonomické zhodnocení obrovských investic do vědy a výzkumu.

Nabízí se i otázka, jak si s naší situací poradí za rok zvolená nová vláda, bude-li odlišná od té dnešní. Riziko, že se bude i nadále potýkat s nepříznivým prostředím, není malé. Hledání obezřetných a fungujících zlepšení nezní jako lákavý program. Ale experimenty s "obracením ekonomiky vzhůru nohama", bez toho, aby bylo jasné, jaká přinesou zlepšení, jsou ještě horší.

Naše ekonomika je na tom dnes, z mnoha důvodů, které ještě stále nejsme s to pojmenovat, špatně. Prostor pro chyby či divoké experimenty v ekonomické politice je proto silně omezen. Doufejme, že toto poznání rychle dostihne naše stávající i budoucí politiky.


Autor je bývalým viceguvernérem ČNB, pracuje ve společnosti Deloitte ČR.


(perex...)
bullet Co budou dělat?
  Zdroj: HN
  
Titulek tohoto sloupku je záměrně dvojsmyslný: Znamená jednak "co budou pracovat?", ale také "co si počnou?". Vidíme-li skokové navýšení počtu vysokoškoláků v posledních le...

(celý článek...)

Titulek tohoto sloupku je záměrně dvojsmyslný: Znamená jednak "co budou pracovat?", ale také "co si počnou?". Vidíme-li skokové navýšení počtu vysokoškoláků v posledních letech - většina z nich školy ještě neopustila -, nelze si nepoložit otázku po jejich budoucím uplatnění. Jejich počet se nenavýšil jen v absolutním čísle, ale zejména v procentu z celkového počtu příslušníků dotyčného ročníku (ty, které teď nastupují, jsou početně velmi slabé).

Je jistě zřejmo, že v dnešních dobách se tak říkajíc srpem a kladivem neuživí prakticky nikdo a nových kvalifikovaných sil je třeba, na straně druhé "inflace" vysokoškolských diplomů nebude mít jiné následky než inflace peněz - připomeňme, že v Německu dvacátých let žebráci tisícimarkovou bankovku s uplivnutím zahazovali.

Situace se dnes podobá stavu, kdy by štědrý a přející panovník začal masově rozdávat šlechtické predikáty - kdo ze sedláků by nechtěl mít v chalupě knížecí diplom pověšený na zdi! Potíž je ovšem ta, že v zemi není adekvátní počet lén a zámků a při domku a pár korcích polí zůstane. Očekávání jsou většinou "vyšponována" příliš vysoko a zůstane z nich hlavně frustrace a bezradnost - odtud i "prokrastinace" celé řady studentů, jejichž nevědomí už tuší budoucí průšvih.

Studovaná nemehla

Všechny bohulibé záměry se, jak známo, časem obracejí ve svůj opak a nejinak tomu bude i v tomto případě. Méně kvalitní vysoké školy dnes trpí nouzí o potenciální studenty a berou prakticky kohokoliv. Je-li zlým snem tropického pedagoga vidět děti, které by měly studovat vysokou školu, vláčet v přístavu balíky, je zlým snem toho evropského vidět občas graduovat ty, jimž je těžko svěřit i odnesení kufru.

Vysokoškolský personál proti tomuto trendu samozřejmě neprotestuje, byť jej dobře vidí - jednak je to i otázkou jeho přežití, jednak by ten, kdo by šrouboval nároky do dobově nebývalé výše, záhy splakal nad výdělkem: "Vy tedy nepodporujete demokratizaci vzdělání?!" Kvalitní absolventi budou mít uplatnění samozřejmě vždycky, ale vodítkem pro jejich nalezení už nebude vlastnictví příslušného diplomu, ale doporučení známých.

Současný stav v Evropě je pro uplatnění čerstvých absolventů doslova hrozivý, situace u nás patří ještě (jak dlouho?) k těm vůbec nejlepším. Naprosto se nedá očekávat, že se tento stav podstatně změní, nastane nějaká zázračná konjunktura a následné permanentní plesání - na to je příčina krize příliš důkladně zacementována nastavením podmínek ve společnosti, které nelze bez nějaké společenské katastrofy změnit.

Mám ostatně v živé paměti, jak naše generace přivítala revoluční obrat roku 1989, který přinesl těm, kdo se pokládali už za ztracenou generaci, nové šance, zatímco certifikáty z VUML (pro mladší čtenáře: Večerní univerzita marxismu-leninismu) se staly cáry papíru nevhodnými i k balení cigaret.

Budoucnost v Angole

Je paradoxem, že například z Portugalska dnes odcházejí mladí vysokoškoláci, zejména technici, do Angoly, prodělávající vlnu růstu a relativní prosperity, tedy tam, kam se dříve posílalo za trest. Vysoké školy samy se z principu nemohou starat o další osudy svých absolventů a na všech atraktivních místech někdo sedí a ještě dlouho sedět bude.

Na mnoho absolventů čeká volba mezi tím, jít s nároky dolů a vzít práci neodpovídající kvalifikaci, kterou nominálně mají - doktor nordických literatur balí knihy k expedici -, a letitým čekáním na příležitost, která přijít nemusí: kyne osud chudého rentiéra. Začátky tohoto stavu znám už z dřívějška ze své druhé, rakouské vlasti. K nám ovšem přijde náhle a s nečekaným nárazem až za pár let.


Autor je biolog a filozof.


(perex...)
bullet Kalousek prodá lidem další dluhopisy. Konkuruje bankám
  Zdroj: HN Byznys
  
Až dvacet miliard korun si stát půjčí na jaře od občanů prostřednictvím spořicích dluhopisů. A je pravděpodobné, že o ně bude stejně jako loni v prosinci velký zájem. Výnosy z dluhopisů jsou t...

(celý článek...)

Až dvacet miliard korun si stát půjčí na jaře od občanů prostřednictvím spořicích dluhopisů. A je pravděpodobné, že o ně bude stejně jako loni v prosinci velký zájem. Výnosy z dluhopisů jsou totiž poměrně vysoké. A to jak ve srovnání se situací na trhu, tak třeba se spořicími účty nebo termínovanými vklady v bankách.

Zatímco výnos pětiletého dluhopisu na trhu klesl pod jedno procento, bude mít pětiletý kuponový dluhopis určený pro fyzické osoby, obce či některé instituce roční zhodnocení 2,82 procenta. (Úroky z tohoto dluhopisu dostanou lidé postupně. V prvním roce půl procenta, v dalším procento a úrok poroste až na šest procent v roce posledním.) U reinvestičního pětiletého dluhopisu je roční výnos dokonce 3,07 procenta. Výnosy totiž lidé dostanou až po pěti letech a budou se jim během té doby dál úročit.

"Spořicí dluhopisy určené pro fyzické osoby nejde srovnávat se státními dluhopisy, které se obchodují na sekundárním trhu. Pohybujeme se spíše na trhu bankovních produktů," reaguje na výtky, že dluhopisy jsou sice výhodné pro občany, ale nevyplatí se kvůli vysokým úrokům státu, ministr financí Miroslav Kalousek. Ale i tomu, co nabízejí banky, spořicí dluhopisy konkurují. Třeba většina termínovaných vkladů ve velkých bankách má při úrocích ČNB blízkých nule roční úrok nad jedním procentem, stavební spořitelny dávají přes dvě procenta ročně a k tomu státní podporu.

Na druhou stranu, výnosy ze státních dluhopisů se budou nově danit patnácti procenty a investoři v konečném důsledku dostanou méně než při předchozích emisích. O něco se navíc snížily i samotné úroky. Výjimkou je protiinflační dluhopis, z kterého se vyplácí úrok odpovídající výši inflace. Z tohoto dluhopisu bude počínaje letošní jarní emisí garantovaný výnos alespoň 0,5 procenta. "Je to právě kvůli zdanění, aby byl dluhopis skutečně protiinflační," uvedl Kalousek.

Stát vydává spořicí dluhopisy už počtvrté. Lidé si zatím koupili dluhopisy v celkové hodnotě 65,7 miliardy korun. Nejčastější nákup je za dvě stě tisíc.

Dluhopisy z letošní jarní emise budou moci lidé začít objednávat od 13. do 31. května. Pokud však bude zájem velký a lidé objednají cenné papíry za 20 miliard, ministerstvo prodej ukončí dříve. To se stalo loni na konci roku, kdy byly dluhopisy rozprodané během pěti dnů. Stejně jako minule bude minimální investovaná částka 1000 korun.

Dluhopisy prodávají Česká pošta a velké banky, ty získají 0,34 procenta ročně z objemu prodaných dluhopisů.


Letošní první emise

Prům. roční výnos v % 2013 (2012)

1,5letý diskontovaný1,7 (2,05)Tříletý prémiový2,46 (2,77)Pětiletý kuponový2,82 (3,22)Pětiletý reinvestiční3,07 (3,41)Protiinflačníve výši inflace,
min. 0,5 %


(perex...)
bullet Dárek od státu - ale komu vlastně?
  Zdroj: HN Byznys
  
Kdo nabídne produkt za cenu, která vyvolá větší poptávku, než je možné uspokojit, ten špatně odhadl trh. Nebo má jiné záměry, například snahu o publicitu. V případě ministerstva financí, které...

(celý článek...)

Kdo nabídne produkt za cenu, která vyvolá větší poptávku, než je možné uspokojit, ten špatně odhadl trh. Nebo má jiné záměry, například snahu o publicitu. V případě ministerstva financí, které už poněkolikáté nabídlo spořicí dluhopisy s úrokem výrazně vyšším, než jaký by platilo na trhu se státními bondy, je otázka po motivech dvojnásob namístě. Tu legraci totiž daněmi platíme všichni.

Odpověď ministra financí Miroslava Kalouska je stereotypní: spořicí dluhopisy podle něj nejde srovnávat se státními dluhopisy. Důvod? Nemožnost prodat je na volném trhu. Přeloženo: ministerstvo vytvoří nelikvidní produkt a pak ho musí uměle zvýhodňovat.

Musí? A opravdu o tolik? "Pohybujeme se spíše na trhu bankovních produktů," říká ministr. Z nasazených úroků to však vypadá, že v Letenské ulici mají hodně zastaralé informace. Tak vysoké úroky dnes banky opravdu nenabízejí. Nehledě na to, že v bankách je pojištěna jen část vkladů, zatímco spořicí dluhopisy jsou nejbezpečnější možná investice i tehdy, když jich "střadatel" objedná za sto milionů.

Jakou váhu má zaklínání se střední třídou, která prý dluhopisy ve velkém kupuje? Ano, nejčastější objednávky sice mají hodnotu kolem 200 tisíc korun, ovšem ti, kdo drží dluhopisy za milion a víc, v součtu státu půjčí vyšší sumu. Víc taky logicky dostanou na uměle zvýhodněných úrocích.

Snaha udělat z občanů věřitele státu je sice chvályhodná, ale náklady na netržně vysoké úroky už jdou do stovek milionů. Kdo pochybuje, že jsou opravdu zbytečně vysoké, může počítat dny, po nichž ministerstvo vyhlásí již tradiční: "Pro velký zájem bylo upisovací období spořicích státních dluhopisů předčasně ukončeno." Vzhledem k hladu po bezpečných investicích je docela pravděpodobné, že na to nebudou potřeba ani všechny prsty jedné ruky.


0,94 %
Tolik nyní vynášejí pětileté české státní bondy. Spořicí dluhopisy však stát nabízí s výnosem o dva procentní body vyšším. Dalších 0,34 procenta stát zaplatí distributorům - tedy bankám a poště.


(perex...)
bullet Home Credit prodal PPF ruskou pojišťovnu PPF Life Insurance
  Zdroj: HN Byznys
   Skupina Home Credit prodala skupině PPF stoprocentní podíl v ruské společnosti PPF Life Insurance a podíl 19,9 procenta ve firmě YU - ID System. PPF i Home Credit vlastní nejbohatší Čech Petr Kellne...

(celý článek...)
Skupina Home Credit prodala skupině PPF stoprocentní podíl v ruské společnosti PPF Life Insurance a podíl 19,9 procenta ve firmě YU - ID System. PPF i Home Credit vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner.

"Transakce s PPF Life Insurance je přesunem v rámci skupiny PPF," uvedl bez dalších podrobností mluvčí PPF Radek Stavěl. Na zaměření a rozvojových plánech pojišťovny PPF Life Insurance v Rusku se podle něj nic nemění.

Cena transakce nebyla oznámena, schválili ji už ale příslušní regulátoři. Pojišťovny, jichž se transakce týká, převzal Home Credit v rámci vyrovnání s italskou pojišťovnou Assicurazioni Generali letos v březnu.

Server Týden.cz uvedl, že PPF Life Insurance patří v poskytování životního pojištění mezi desítku největších v Rusku.

Home Credit patří k předním poskytovatelům spotřebitelského financování v Evropě. PPF investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes pojišťovnictví, nemovitosti, oblast energetiky a těžbu nerostů, zemědělství, maloobchodní služby až po biotechnologie. Její působnost sahá ze střední a východní Evropy přes Rusko až do Asie.


(perex...)
bullet O nejlepší letošní bankovní novince můžete rozhodnout i vy
  Zdroj: HN Byznys
  
Bezkontaktní platby kartou, založené na mobilním bankovnictví nebo na platebních nálepkách, jsou v České republice stále populárnější. Potvrzují, že se v bankovnictví stále více prosazují mode...

(celý článek...)

Bezkontaktní platby kartou, založené na mobilním bankovnictví nebo na platebních nálepkách, jsou v České republice stále populárnější. Potvrzují, že se v bankovnictví stále více prosazují moderní technologie. Patří k nim i virtuální pobočka, usnadňující zájemcům výběr hypotečního úvěru, internetová aplikace, která umožňuje sestavit si lépe a pohodlně přímo z domova optimální investiční portfolio, ale také třeba bankovní e-shop.

Vedle nich najdete v letošní soutěži inovací v kategorii Banky i klasičtější produkty, jako jsou investiční zlato nebo spořicí účty. S inovacemi přicházejí rovněž stavební spořitelny. Jejich cíl je stejný jako u technických inovací: zvýšit komfort klientů.

Obdobně jako v předchozích letech nabízí také letošní pátý ročník výzkumu, který pořádají Hospodářské noviny ve spolupráci s partnery KPMG Česká republika a IBM Česká republika, přehled o novinkách v bankovnictví. A inspiraci, kudy se ubírá a zejména může ubírat v dalších letech bankovnictví. Od dnešního dne je možné hlasovat pro nejlepší bankovní produkt nebo službu na www.nejbanka.cz. Hlasování končí 26. května.

Bankovní inovátor je speciální kategorie výzkumu Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna 2013. O tom, který produkt nebo službu považují za inovativní, respektive nejvíce zajímavý či užitečný, rozhodují samy banky, které je do této soutěže nominují. Mezi 17 vybranými produkty najdeme skutečné novinky, ale také ty, s nimiž se již mohli zájemci seznámit.

Bezkontaktně zaplatíte i peněženkou

Přehled nominovaných produktů, stejně jako hlasy odborníků naznačují, že letošní rok patří především bezkontaktním platbám. Česko tak kopíruje trend, který je stále populárnější ve světě. Tento způsob plateb již nabízí klientům deset bank, k nimž patří všechny největší, s výjimkou UniCredit Bank. "Zavedení bezkontaktních plateb předpokládáme v testovacím provozu na konci tohoto roku," řekl Hospodářským novinám její mluvčí Petr Plocek. Podobný krok chystají i další banky.

Bezkontaktně lze platit mobilním telefonem, do něhož je vložena speciální karta, nebo nálepkou PayPass, kterou lze připevnit rovněž k mobilu nebo třeba ke klíčence, peněžence či jinému předmětu, který uživatel nosí u sebe. Tento způsob plateb se využívá hlavně při úhradě zboží a služeb do 500 korun, u nichž není třeba zadávat PIN. Klient tak vlastně nedává kartu či nálepku z ruky.

Podle odhadu výkonného ředitele Sdružení pro bankovní karty Romana Kotlána je v ČR přes deset milionů bankovních karet, z toho asi 15 procent bezkontaktních. Tento způsob placení umožňuje stále více obchodních řetězců, supermarketů, restaurací, kaváren a dalších obchodů, které se tak podobně jako banky snaží vyjít vstříc požadavkům klientů.

Inovacím nahrává ostrá konkurence

"Z nominovaných produktů je jasně patrné, že pokud dnes chtějí banky uspět, musí být inovativní prakticky stejně jako firmy technologické. V nominacích jsou výrazně zastoupeny inovace, které využívají nové technologie," říká Pavel Šiška, obchodní ředitel IBM Česká republika. Vedle bezkontaktních plateb upozorňuje na mobilní aplikace nebo virtuální pobočku. Nejen to dokazuje, že jsou si světy informačních technologií a bankovnictví dnes blíže než kdykoliv předtím. Přispívá k tomu příznivá finanční situace bank a silná konkurence. Dobré výsledky jim umožňují investovat do technologických změn, které sice něco stojí, jsou však nezbytné k udržení stávajících nebo přilákání nových klientů.

Dá se tedy očekávat, že nabídka bezkontaktních plateb a smartbankingu postupující ruku v ruce s dalšími multifunkčními kartami dál poroste. A stále větší roli budou hrát platby mobilním telefonem. Nepochybně se objeví rovněž další internetové aplikace, které klientům ulehčí výběr finančních produktů, správu peněz i způsob, jak je nejlépe investovat. Tyto inovace se pochopitelně dotknou i spořicích či jiných účtů, které letos i díky poklesu úroků zůstávají ve stínu progresivních technologií.

Vítěz kategorie Bankovní inovátor bude znám 10. září 2013, kdy budou vyhlášeny celkové výsledky výzkumu Nejlepší banka 2013 a Nejlepší pojišťovna 2013, ale také Pojišťovací inovátor. Celý projekt se uskuteční pod záštitou ministra financí Miroslava Kalouska a viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka.


Úspěšné banky jsou podobně inovativní jako technologické firmy. V nominacích jsou silně zastoupeny nové technologie, mobilní aplikace, bezkontaktní platby a virtuální pobočky.
Pavel Šiška
obchodní ředitel IBM ČR


(perex...)
bullet Anketa: Který nominovaný produkt vás nejvíc zaujal a proč?
  Zdroj: HN Byznys
  
Anketa: Který nominovaný produkt vás nejvíc zaujal a proč?

Petr Dvořák
VŠE, Děkan Fakulty financí a účetnictví


Nejvíce mne zaujal rozvoj bezkontaktních plat...

(celý článek...)

Anketa: Který nominovaný produkt vás nejvíc zaujal a proč?

Petr Dvořák
VŠE, Děkan Fakulty financí a účetnictví


Nejvíce mne zaujal rozvoj bezkontaktních platebních karet, které mohou velmi změnit způsob placení v běžném životě. A spojení s mobilem, které nabízí například GE Money Bank, je cesta, kterou si může oblíbit hlavně mladší generace. Při placení malých částek může začít vytlačovat hotové peníze.

Jaroslav Daňhel
VŠE, Katedra bankovnictví A Pojišťovnictví


Produkty výrazně usnadňující platební styk občanům. Patří k nim Citi Bank Kreditní karta Citi Opuscard, sloužící jako univerzální platební prostředek i k výběrům z bankomatu. A díky druhému čipu k platbě ve veřejné dopravě na Liberecku. Je tu i Bezkontaktní placení mobilem (karta v mobilu - NFC a mobilní nálepka) GE Money Bank. Oba produkty velmi zjednoduší platební styk a snižují transakční náklady.

Marek Hatlapatka
CYRRUS, hlavní invest. stratég


Letos se nabídka hodně týká bezkontaktních platebních služeb. Nejvíce mne zaujala kreditní karta Citi Opuscard, slučující tradiční kreditní kartu a multifunkční kartu v Libereckém kraji. Myslím, že je to cesta, která má budoucnost, a nabídka těchto produktů poroste.

Zdeněk Tůma
KPMG ČR, Poradce odpovědný za bankovnictví


Potvrzuje se, že banky chtějí udržet a přilákat klienta především větším komfortem. Naznačují to hlavně dva trendy. Jedním je větší zapojení technologií, které umožňuje rychlejší a jednodušší platební styk a stále častější využívání internetu pro kontakt klienta a banky. Za druhé je patrná snaha zaujmout klienta nadstandardní službou a komfortem, pokud se rozhodne zajít na pobočku banky. Při jeho stále snazším přestupu mezi bankami je to nyní pro bankovnictví imperativ.

Jiří Mikeš
ODB. Redaktor časopisu Fondshop


Spořicí účet Garant LBBW Banky CZ. Nejsem velký zastánce garancí u investičních produktů, v tomto případě ji ale považuji za výhodu. Při aktuálním vývoji inflace nelze čekat, že ČNB v dohledné době zvýší úrokové sazby. Úroky na spořicích účtech tak klesají. Garance na poměrně slušných 1,55?% p. a. je tak nyní zajímavá, zejména když jde o klasický spořicí účet, který není omezen nevýhodami účtu termínovaného.


(perex...)
bullet Sedmnáct nominovaných produktů
  Zdroj: HN Byznys
  
Sedmnáct nominovaných produktů

BRE Bank

Uhradit rychle a zdarma platby v eurech v České republice, Polsku nebo třeba na francouzském Guadeloupe či ve španělské Ceutě um...

(celý článek...)

Sedmnáct nominovaných produktů

BRE Bank

Uhradit rychle a zdarma platby v eurech v České republice, Polsku nebo třeba na francouzském Guadeloupe či ve španělské Ceutě umožňuje služba SEPA euro platby, kterou poskytuje polská BRE Bank (její pobočka v Česku mBank).

Jde o bezhotovostní převod peněz v eurech v jednotném evropském prostoru (SEPA), kam patří členové Evropské unie, Norsko, Švýcarsko, Monako, Lichtenštejnsko a Island. Díky této službě přestává být rozdíl mezi domácí a zahraniční platbou.

Občanům a podnikatelským subjektům ze zemí, které patří do oblasti SEPA, tak stačí jediný účet, z něhož lze odesílat nebo na který lze přijímat platby. Příchozí a odchozí platby mají stejný formát, jejich zpracování je proto jednodušší. Účty jsou identifikovány podle mezinárodních kódů IBAN a BIC.

Od loňského roku je úhrada peněz tímto způsobem rychlejší než dříve. Platby jsou uhrazeny v den, který následuje po přijetí platebního příkazu v bance plátce. Platby se vyřizují v pracovních dnech, výjimkou jsou dny, kdy má Polsko státní svátek.


SEPA euro platby

Služba umožňuje odesílat a přijímat platby v eurech v rámci zemí, které tvoří Evropský hospodářský prostor.
U této služby nejsou nijak zpoplatněny nejen odchozí, ale ani příchozí platby.


Citibank Europe

Slouží jako kreditní karta i jako tramvajenka. Kreditní karta Citi Opuscard jako první svého druhu v České republice totiž slučuje výhody kreditní karty Citi Life, vydané Citibank Europe, a regionální multifunkční karty Opuscard. Tu lze využít především ve veřejné dopravě v Libereckém kraji.

Umožňují to dva čipy - bankovní a multifunkční - na jedné plastikové kartě. Majitel může kartou hradit běžné platby v obchodech po celém světě, platit s ní přes internet nebo využít k běžným výběrům z bankomatu. A hradit jízdné. Může si také bezplatně a s nulovým úrokem rozložit poplatek za roční jízdné v rámci integrovaného tarifu liberecké veřejné dopravy IDOL za nejméně čtyři tisíce korun do 12 pravidelných měsíčních splátek.

Zmíněnou kreditní kartou lze platit kdekoliv. K jejím výhodám patří dvouprocentní sleva z hodnoty nákupu a až čtvrtinové slevy u partnerů programu Citi Club na více než tisíci místech v Česku. Stejně jako jiné Citi kreditní karty nabízí také Citi Opuscard až 55denní bezúročné období nebo možnost zvolit si zdarma vlastní PIN.


Kreditní karta Citi Opuscard

Spojuje výhody kreditní karty Citi Life a regionální multifunkční karty Opuscard využívané hlavně v Libereckém kraji.
Funkčnost této kreditní karty vychází z existence dvou čipů - bankovního a multifunkčního.


Česká spořitelna

Koupit investiční zlato je od loňského července snazší. Zájemci si totiž mohou objednat v 77 pobočkách České spořitelny zlaté slitky o váze 10, 50 či 100 gramů. Jejich cena se denně mění podle vývoje na trzích. Slitky lze fyzicky převzít na pobočkách v Praze v Rytířské ulici a v Kounicově ulici v Brně. Vzhledem k velkému zájmu to bude do dvou měsíců možné na deseti pobočkách.

Zlaté slitky jsou dostupné i pro zájemce, kteří nejsou klienty banky. Jejich cenu lze zjistit v kurzovním lístku spořitelny. Ta umožňuje, aby si u ní klienti slitky uložili, i jejich zpětný odkup. Slitek, nakoupený v některé z poboček spořitelny, však nesmí být poškozen.

Že je zlato připraveno k předání, se klient dozví přes SMS zprávy či e-mail. Na vyzvednutí má 30 dnů.

Jde o slitky firmy Münze Österreich. Ta spolupracuje kvůli garanci kvality se švýcarskou Argor - Heraeus SA. Slitky mají řadu ochranných prvků: logo firmy Münze Österreich, KinegramTM s ražbou lipicánského koně, údaj o hmotnosti a ryzosti - 999,9 Au a značku zkušebny a tavírny Argor - Heraeus SA.


Investiční zlato

V 77 vybraných pobočkách banky lze od loňského července nakoupit investiční zlato v podobě zlatých slitků.
Česká spořitelna nabízí zájemcům i zpětný odkup těchto slitků podle aktuálního kurzu.


Československá obchodní banka

Místo pro týmovou práci nebo třeba odborné přednášky nabízejí od loňského listopadu multifunkční prostory Era svět v nově zrekonstruované budově na pražském Jungmannově náměstí. "Era svět je určen všem, kteří mají chuť rozvíjet své kreativní nápady, ale scházejí jim ty správné prostory," vysvětluje záměr projektu mluvčí Ery a Poštovní spořitelny Zuzana Kalátová.

V třípatrové budově v centru Prahy je veřejnosti k dispozici reprezentační sál, který lze využít pro odborné přednášky nebo kulturní představení, konferenční místnost, která pojme až sto lidí, a variabilní coworkingové prostředí vhodné zejména pro začínající firmy, kterým chybějí kancelářské prostory. Místnosti jsou plně technicky vybaveny, včetně bezdrátového připojení k internetu, a mají bezbariérový přístup. Jejich pronájem je za symbolický poplatek (místo v kanceláři za 25 korun na hodinu), v určitých případech pro neziskovky zdarma. Pro vyřízení bankovních služeb mohou klienti využít i intimní samoobslužné prostředí, pro konzultaci i zázemí klidné kavárny.


Era svět

Prostor pro kreativní tvorbu i týmovou práci, který mohou využít nejen klienti banky.
K dispozici je kavárna, pracovní místnost se stoly pro 25 osob, výstavní sál a aula pro prezentace a představení.


Equa bank

Vedení běžného účtu včetně platebního styku, platební karta a internetové bankovnictví jsou služby, které mají klienti v některých bankách dostupné zdarma. V Equa bank takový běžný účet získá ten, kdo na něj pošle 10 tisíc korun měsíčně. Jako jediný ovšem zahrnuje i neomezené výběry z bankomatů všech tuzemských bank.

"Je to benefit, který klienti všech bank nejvíce oceňují," vysvětluje Markéta Dvořáčková, mluvčí Equa, proč s tímto vylepšením banka loni na podzim přišla a svůj běžný účet přihlásila do letošního ročníku Bankovního inovátora.

Jak ukázala březnová anketa Equa bank mezi 600 lidmi, většina vybírá z bankomatů vlastní banky, u kterých jsou výběry levnější než v cizích bankách. Skoro polovina ale alespoň jednou měsíčně vybere i z bankomatu cizí banky. Průměrně pak tito lidé zaplatí za výběry z cizích bankomatů 420?korun ročně. Účet od Equa ocení i ti, kdo často cestují. Výběry v cizině ve většině bank stojí 80 až 100 korun + 0,5 procenta z vybírané sumy. Klienti Equa bank zaplatí jenom devět korun.


Běžný účet od Equa bank

Balíček služeb zahrnuje neomezené výběry ze všech bankomatů v Česku.
Při měsíčním obratu 10 tisíc korun je účet zdarma.


Fio banka

Bezkontaktní platební karta Fio MasterCard Debit Paypass umožňuje platit díky technologii PayPass částky do 500 korun pohodlně a rychle pouhým přiložením karty k platebnímu terminálu. Není ji tedy nutné do terminálu vkládat, zadávat PIN ani podepisovat účet. Klienti Fio banky tak nedávají kartu z ruky. Při úhradě vyšší částky než 500 korun musejí přiložit kartu k terminálu a zadat PIN.

Jde o embosovanou platební kartu s mezinárodní platností, kterou Fio banka nabízí zdarma od letošního února. Lze o ni požádat v internetovém bankovnictví nebo na pobočce banky. Je vydávána na čtyři roky k běžnému a spořicímu účtu. Majitel si může kartu sám spravovat - může si ji pojmenovat, nastavit limit, změnit PIN, sám ji aktivovat nebo zablokovat. Lze ji využít k platbám za zboží a služby na internetu. Ke kartě si je možné sjednat cestovní pojištění nebo se pojistit proti jejímu zneužití. Ale také dohodnout si pojištění právní ochrany řidičů - D.A.S.

Klient banky může mít více platebních karet - i pro více držitelů, kteří nemají účet u Fio banky.


Fio MasterCard Debit PayPass

Fio banka byla jedna z prvních bank, které začaly v České republice nabízet bezkontaktní platební karty.
Od února poskytuje klientům zcela zdarma bezkontaktní kartu Fio MasterCard Debit PayPass.


GE Money Bank

Klienti GE Money Bank mají k dispozici dvě možnosti, jak platit bezkontaktně mobilem. Mohou využít kartu v mobilu nebo PayPass platební nálepku, případně využít oba způsoby bezkontaktních plateb. Obě služby jsou zdarma.

Karta v mobilu je vydávána jako debetní platební karta MasterCard Standard k běžnému účtu, nebo jako dodatková kreditní karta MoneyCard Plus, případně Money Card Gold. Tyto bezkontaktní platební karty vycházejí z principu NFC, což je bezdrátový přenos dat na vzdálenosti do pěti centimetrů. Jsou instalovány přímo na SIM kartě mobilního telefonu. Platit lze přiložením mobilu k bezkontaktnímu terminálu.

PayPass platební nálepku lze podle projektového manažera GE Money Ondřeje Hájka využít v případech, kdy nemá klient NFC mobilní telefon a mobilní služby od operátora O2. Je to zmenšená kopie debetní karty, kterou může majitel přilepit na mobilní telefon, ale i klíčenku nebo jiný předmět, který u sebe běžně nosí. Zaplatí přiložením nálepky k bezkontaktnímu terminálu.


Bezkontaktní placení mobilem

Klient platí bezkontaktně kartou v mobilu či PayPass nálepkou.
Platební karta v mobilu je instalována na SIM kartu, PayPass platební nálepka se nalepí
na předmět, který lidé nosí u sebe.


Hypoteční banka

Ne každý má možnost vyřídit s bankou své osobní finance během běžné pracovní doby. Právě pro časově vytížené zájemce o financování bydlení je k dispozici Virtuální pobočka Hypoteční banky. V ní, jako první na českém trhu, se může klient pomocí on-line kanálu setkat s bankovním specialistou.

"Zkušený bankéř, který je klientovi k dispozici, je schopný reagovat na všechny dotazy a zajistit nutné služby včetně nastavení konkrétních parametrů financování, zástavy majetku nebo zajištění odhadu nemovitosti až po kompletaci konkrétní nabídky," říká mluvčí Kateřina Krásová. Přítomnost žadatele na pobočce je tak nutná pouze pro podpis smlouvy.

Termín konzultace si klient rezervuje s časovým předstihem na dobu mezi pátou a devátou hodinou večerní.

V závislosti na osobní preferenci nebo technickém zázemí si klient může vybrat mezi textovou formou komunikace nebo videohovorem. Pro obě tyto varianty je k dispozici zabezpečené webové rozhraní přímo na stránkách Hypoteční banky.


Virtuální pobočka Hypoteční banky

On-line konzultace s bankéřem při zřizování hypotečního úvěru.
Termín hovoru si volí klient.
Služba je dostupná každý pracovní den od 17 do 21 hodin.


Komerční banka

Komerční banka zavádí zdarma pro všechny aplikaci finančního poradenství KB MojePlány. Služba má lidem pomoci k optimálnímu rozložení volných finančních prostředků, které mají k dispozici.

Aplikace respektuje produkty, které již klient vlastní, bez ohledu na to, kdo mu je poskytl. V úvahu samozřejmě bere také jeho vztah k investičnímu riziku, očekávanou délku investice a možnosti, jak získat u vybraných produktů maximální výši státní podpory.

Od letošního léta bude aplikace dostupná všem uživatelům internetu na webu Komerční banky.

Klienti banky se k ní dostanou prostřednictvím služby internetového bankovnictví MojeBanka. Mohou tedy průběžně sledovat plnění svých cílů nebo si sami vytvářet vlastní finanční plány a zvolit tu variantu, která jim nejvíce vyhovuje.

Díky konceptu MojeOdměny mohou zdarma získat rovněž další nadstandardní výhody - flexibilní balíček služeb MůjÚčet, který obsahuje vše nezbytné k pohodlné obsluze vlastních financí - a Zlatou kartu.


KB MojePlány

Jde o aplikaci finančního poradenství.
Služba je zdarma, klient si může díky internetové aplikaci sám modelovat své plány a zvolit variantu, kterou preferuje.


LBBW Bank CZ

Mít v době klesajících úroků zaručeny stejné úrokové sazby na 12 měsíců od otevření spořicího účtu je bezesporu příjemné. Tuto jistotu nabízí klientům Spořicí účet Garant od LBBW Bank CZ.

"Jde v podstatě o kombinaci výhod spořicího účtu, z něhož si je možné kdykoliv vybrat peníze, a ročního termínovaného vkladu," uvedla ředitelka marketingu a komunikace LBBW Bank CZ Martina Lambert.

K založení Spořicího účtu Garant není nutné otevřít si v bance běžný účet. Všechny vklady a domácí příchozí platby (stejně jako založení, vedení a zrušení účtu) jsou bezplatné. Klient má peníze kdykoliv k dispozici, úrok na účtu je připisován měsíčně.

"Úroková sazba spořicího účtu Garant v současné době činí 1,55 procenta, a to pro jakýkoliv zůstatek," upřesnila Martina Lambert. Na obdobném principu je založen také Spořicí účet Garant Premium, který je určen pro klienty privátního bankovnictví LBBW Bank. Jeho aktuální úroková sazba činí 1,60 procenta ročně.


Spořicí účet Garant

Jde o spořicí účet s garancí stejného úroku na jeden rok
od otevření účtu. Spojuje výhody spořicího účtu a termínovaného vkladu s pevným výnosem.

K založení Spořicího účtu Garant není třeba mít otevřen běžný účet v LBBW Bank CZ.


Modrá pyramida stavební spořitelna

Až o procento vyšší úrok pro ty, kteří spoří déle, a poloviční poplatek za navýšení cílové částky u stavebního spoření. Tyto výhody lze získat u Moudrého spoření s Rostoucím úrokem, které nabízí Modrá pyramida stavební spořitelna.

Nabídka se týká především klientů, kteří mají uzavřeny smlouvy o stavebním spoření na šest let a spoří déle, nebo se blíží této lhůtě. Rostoucí úrok si je možné sjednat rok před koncem lhůty.

Jak uvedl Martin Sikora, vedoucí oddělení řízení produktů a segmentů Modré pyramidy, nabídka se vztahuje na smlouvy s dvouprocentním úročením. Ročně je třeba naspořit alespoň 20 tisíc korun, za šest let, na které je Rostoucí úrok sjednáván, jde tedy dohromady minimálně o 120 tisíc korun plus předchozí naspořená částka. Maximální navýšení u spořicí smlouvy může činit 500 tisíc korun.

Od 150 do 300 tisíc korun zůstatku na účtu stavebního spoření se dvouprocentní úrok zvyšuje o půl procenta ročně, od 300 do 500 tisíc činí bonus jedno procento. Poplatek za zvýšení cílové částky přitom klesá na polovinu.


Moudré spoření s Rostoucím úrokem

Rostoucí úrok umožňuje klientům získat úrokový bonus.
Poplatek za navýšení cílové částky stavebního spoření je u Rostoucího úroku poloviční.

Nabídka je pro klienty, kteří už mají stavební spoření několik let.


Raiffeisenbank

Raiffeisenbank vyslala do soutěže jednoduchou platbu prostřednictvím mobilu. Rychlý převod peněz umožňuje načtení černobílého čtverečku, tzv. QR kódu, který je stále častěji vidět na fakturách a stránkách e-shopů. "QR platby zjednodušují a zrychlují úhradu faktur i u obchodníků. Stačí jen načíst QR kód na faktuře nebo na stránce internetového obchodníka, mobilní aplikace sama předvyplní platební příkaz a ten jednoduše potvrdíte PIN kódem," říká Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

Systém QR plateb podle něj Raiffeisenbank vyvinula a zasadila se o to, aby ho Česká bankovní asociace přijala za standard a mohl se šířit. Aktuálně QR platby můžou využívat i klienti Komerční banky a ČSOB. Od listopadu 2012 lze tímto způsobem platit u více než 1000 e-shopů, od počátku roku 2013 se QR kódy objevují na prvních fakturách velkých firem, například mobilních operátorů. Prostřednictvím QR kódu lze navíc platit i mezi jednotlivými majiteli chytrých telefonů s aplikací Raiffeisenbank a od března je QR kód umístěn i na platebních kartách Raiffeisenbank.


QR platba

Možnost rychlejší a jednodušší platby u internetových obchodníků, mezi majiteli chytrých telefonů a faktur.
Od března je QR kód i na kartách Raiffeisenbank.


Sberbank

Třemi různými variantami běžného účtu se představuje banka s novým jménem Sberbank CZ (do února 2013 Volksbank CZ). Co všechny z nich spojuje, je finanční odměna pro klienty, kteří svůj účet aktivně využívají. Ve všech variantách banka nabízí zdarma vedení účtu včetně výpisu, až dvě platební karty, on-line banking nebo kontokorent.

"Každou transakci, kterou klient provede platební kartou, mu dorovnáme na celou desetikorunu směrem nahoru. Pokud tedy například zaplatí zboží v obchodě nebo na internetu v hodnotě 451 korun, tak mu zašleme ten rozdíl devíti korun na jeho spořicí účet, kde se mu tyto peníze nadále zhodnocují," popisuje mluvčí Sberbank Lucie Hálová účet FÉR konto, kde si klient může do konce letošního roku přijít díky "dýšku" až na 500?korun měsíčně.

Vedle základní verze má náročnější uživatel k dispozici i další dvě varianty konta, se zvýhodněnými cenami za platební transakce a výběry z bankomatů. S výběrem účtu pomůže i internetová kalkulačka. Variantu lze kdykoliv bezplatně změnit.


FÉR konto s dýškem

Základní služby a správa účtu pro všechny klienty zdarma.
Do konce roku odměna za aktivní využívání účtu až do výše 500?Kč měsíčně.


Stavební spořitelna České spořitelny

Pod názvem Hypoúvěr od Buřinky nabízí Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS) nový zajištěný úvěr, který lze ihned po uzavření smlouvy využít k financování bytových potřeb. "Jde o úplnou novinku, která vychází z principu stavebního spoření. Spojuje dobu, na kterou si klient bere překlenovací úvěr, s okamžikem, kdy získá úvěr ze stavebního spoření," uvedla mluvčí SSČS Zdena Blechová. Doba, na kterou klient získá překlenovací úvěr, činí jen dva roky.

Pokud chce získat Hypoúvěr, nemusí mít nejprve smlouvu o stavebním spoření. Nejprve naopak požádá o tento úvěr, jehož součást tvoří smlouva o stavebním spoření. Výše úvěru je stejná jako cílová částka, kterou má ve stavebním spoření uspořit.

U tohoto úvěru si lze jako u hypotéky fixovat úroky na 3, 6 a 10 let. Nyní činí 3,25-3,95 procenta ročně. Výše úroků během splácení úvěru nepřekročí pět procent ročně.

Uzavření úvěrové smlouvy i smlouvy o stavebním spoření, správa i vedení vkladového účtu jsou zdarma. Hypoúvěr mohou uzavřít i stávající klienti SSČS.


Hypoúvěr od Buřinky

Jde o nový zajištěný úvěr, určený k okamžitému financování bytových potřeb.

Klient si může vybrat úrokovou sazbu na 3, 6 a 10 let, maximální úrok po dobu trvání úvěru činí pět procent ročně.


UniCredit Bank

Služby, které dříve vyžadovaly osobní návštěvu pobočky, dnes mohou klienti UniCredit Bank vyřídit v několika okamžicích prakticky odkudkoliv pomocí nového internetového obchodu.

Založení spořicího účtu nebo osobního konta proběhne do dvou hodin od chvíle podání, u žádosti o půjčku nebo sloučení úvěrů klientovi přijde předběžné schválení úvěru do druhého dne. Předat nutnou dokumentaci lze elektronicky nebo poštou. U všech těchto služeb je klientovi k dispozici asistence po telefonu.

"Internetový obchod je propojený i s naším portálem Splatkomat.cz, na kterém má žadatel možnost porovnat svůj dosavadní splátkový model s naší nabídkou a možností volby úspory na financování," upřesňuje mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

U žádostí o hypotéku nebo refinancování té stávající si klient zjistí přesnou výši sazby a předběžný propočet, pro uzavření samotné smlouvy je ale nutná osobní schůzka s bankéřem s možností zvolení pobočky po celé České republice.


UniCredit Shop

On-line založení spořicího účtu, běžného konta a vyřízení půjčky nebo sloučení úvěrů.
Ryze on-line vyřízení nového úvěru do výše 150 000?Kč nebo optimalizace stávajících úvěrů nepřekračujících 250 000 Kč.


Wüstenrot

Zaujmout na tuzemském konkurenčním trhu se spořicími účty není snadné. Wüstenrot tak vsází hlavně na nadstandardní zúročení a vysokou míru flexibility pro zákazníka.

Vklad mezi 30 000 a 3 miliony korun je úročen úrokovou sazbou 1,8 procenta ročně. K tomu lze navíc zafixovat libovolnou část prostředků až na jeden rok. V závislosti na délce smluvené fixace má klient po jejím uplynutí k základní úrokové sazbě ještě nárok na věrnostní bonus až do výše 0,4 procenta. Fixací si může klient smluvit na jednom účtu libovolný počet.

"Pokud by klient potřeboval vybrat své prostředky ještě během fixační lhůty, může ji kdykoliv bezplatně ukončit a přijde pouze o věrnostní úrokový bonus," vysvětluje analytik banky Jiří Klos. Uložené prostředky tak nejsou vázány výpovědní lhůtou a jsou klientovi k dispozici nejpozději do následujícího pracovního dne.

Založení a vedení účtu, stejně jako příchozí a odchozí platby jsou zdarma. Příkazy k úhradě, správu účtu, včetně změny nastavení fixací, lze provádět i přes zabezpečené internetové rozhraní.


Wüstenrot spořicí účet

Věrnostní bonus při sjednání fixace.
Spořicí účet bez nutnosti vedení běžného účtu.
Možnost vytvořit více fixací na jednom účtu.


Zuno Bank

Kompletní banka ve vaší kapse - tak charakterizuje Zuno Bank produkt, který nasadila do soutěže Bankovní inovátor. I když Zuno Bank mobilní aplikaci spustila už loni v listopadu, škálou služeb patří k nejširším na trhu.

"Velice jednoduché a uživatelsky příjemné prostředí aplikace zahrnuje osmdesát procent funkcí našeho on-line bankingu," říká Lukáš Tomis, mluvčí Zuno Bank.

Kromě obsluhy účtu aplikace nabízí také funkce, které klasické internetové bankovnictví neobsahuje a nejsou zatím běžné u konkurentů. Patří mezi ně skener faktur a složenek. Klienti si nemusejí zdlouhavě opisovat údaje, ale jednoduše zmáčknou spoušť fotoaparátu v mobilu. Potřebná čísla a symboly se automaticky přenesou do příslušných kolonek a platební příkaz stačí jenom potvrdit.

Praktický je také vyhledávač bankomatů, poboček a pošt. Nasměruje k cíli a ukáže podobu místa, kde se klient nachází. Zuno chystá i další funkce. Rychlou a snadnou platbu PayNow pomocí mobilního čísla nebo e-mailu.


Zuno Mobile Banking

Aplikace umožňuje většinu služeb ovládat přes mobil.
Zahrnuje skenování faktur a složenek, vyhledává bankomaty, pobočky a pošty.


Vítězové roku 2012


1. místo: FIO Banka
Smartbanking

Fio banka nabídla jako první na trhu chytrou bankovní aplikaci vyvinutou pro smartphony.
Zřízení a vedení smartbankingu je zdarma, transakce v České republice a na Slovensku jsou bezplatné.

2. místo: KOMERČNÍ BANKA
Bezkontaktní mobilní platby NFC

3. místo: Modrá pyramida
Rychloúvěr


(perex...)
bullet Pavel Šiška: Banky mají k dispozici obrovské množství zákaznických dat. Velká změna nastane, až je b
  Zdroj: HN Byznys
  
Banky svůj byznys čím dál víc spojují s IT technologiemi. Podle Pavla Šišky, obchodního ředitele IBM Česká republika, se největší potenciál pro inovace nyní nabízí ve využití sociálních sítí a...

(celý článek...)

Banky svůj byznys čím dál víc spojují s IT technologiemi. Podle Pavla Šišky, obchodního ředitele IBM Česká republika, se největší potenciál pro inovace nyní nabízí ve využití sociálních sítí a analytických nástrojů, které dokáží přeměnit data v cenné informace.

HN: Jedním z problémů velkých firem je rychlost, jakou dokážou reagovat na změny na trhu. Jak jsou na tom z tohoto pohledu finanční instituce?

Finanční byznys je ze své podstaty poměrně konzervativní, banka není reklamní agentura, takže určitá rozvaha je u těchto institucí pochopitelná. Nemyslím si ale, že by se pružnost velkých finančních institucí a schopnost reagovat na změny na trhu výrazně lišila od ostatních velkých podniků.

HN: Zavedeným bankám podle informací z trhu trvá rok a půl, než od vzniku záměru klienti můžou začít novou službu využívat. Jak staré jsou systémy tuzemských bank?

Jsou srovnatelné s těmi zahraničními. Z běžného standardu českým klientům nic nechybí. Velké možnosti se ale pro finanční instituce otevírají v oblasti analytických nástrojů. Banky i pojišťovny mají k dispozici obrovské množství dat. Teď jde o to, jak je co možná nejefektivněji přetvořit v relevantní informace a na jejich základě nabízet klientům lepší služby "na míru".

HN: Jaké jsou provozní náklady tuzemských bank na zlepšování IT systémů a na licenční poplatky?

Obecně se všechny banky snaží rozpočet na své IT systémy snižovat. Přitom kladou důraz na pokles provozních nákladů tak, aby mohly zvyšovat nebo alespoň udržovat svůj rozpočet na rozvoj a zavádění nových produktů a služeb.

HN: Jak se z pohledu IBM ve finančním sektoru projevil vznik nových bank v Česku?

S dvouletým odstupem se dá říct, že nové banky přinesly oživení. Protože vznikly na zelené louce, nemají složitou IT infrastrukturu, což je pro ně výhoda. Na rozdíl od velkých bank nabízejí i menší rozsah služeb užšímu okruhu klientů, což je technicky jednodušší. Zákazníky ale malé banky získávají spíše obchodním modelem postaveným na jednoduchém designu služeb a přívětivosti než díky IT inovacím.

HN: Na jakých technologických inovacích se ve finančním sektoru nyní pracuje? Jaké jsou trendy?

Obecným trendem je narůstající využití cloudových technologií. Mobilní aplikace se již staly normální součástí našeho života. Jsou dvě oblasti, které mají největší potenciál rozvoje a které osobně považuji za nejzajímavější. Zaprvé je to práce se sociálními sítěmi - jak uvnitř, tak vně banky. Druhou oblastí s nekonečným potenciálem jsou takzvaná big data - budeme více a sofistikovaněji využívat strukturovaná, ale především nestrukturovaná data, která v každé firmě tvoří více než 80 procent veškerých dat.

HN: Využívají banky při snaze o udržení a nabírání klientů a zvyšování provozních příjmů dostatečně nové technologie?

Banky se s novými nástroji, jako jsou sociální sítě, učí zacházet. Především v jejich analýze jsou ještě velké možnosti. Určitě nejde jen o to, aby byla banka s klientem "kamarád" na Facebooku. Jeden známý nedávno rušil po deseti letech účet. Na přepážce vše hladce vyřídili, ale nepadl ani jeden dotaz na důvod odchodu. Když si pak posteskl na Twitteru, banka bleskurychle poprosila o zpětnou vazbu e-mailem. V tu chvíli ale už bylo pozdě, klienta ztratila. Takový scénář určitě není ideální, on-line komunikace musí ladit s tou off-line.

HN: Jaké inovace klienty čekají poté, co banky přišly s bezkontaktními a mobilními platbami?

NFC (bezkontaktní rádiová technologie, pozn. red.) je spíše technologická než bankovní inovace. Pro klienta začne mít zásadní hodnotu teprve tehdy, jakmile NFC čipem bude moct nejenom zaplatit, ale také nastartovat své auto, otevřít svůj dům a dostat se do svého notebooku. Myslím si, že klienti uvidí a ocení především takové technologické novinky, které budou umět zohlednit jejich individuální potřeby, zájmy či časová omezení. Vývoj takových nástrojů umožňují stále se rozvíjející analytická řešení.

HN: Kde nyní vidíte největší prostor pro bankovní inovace?

V příštích letech to budou hlavně analytické nástroje, které dokáží přeměnit strukturovaná i nestrukturovaná data v cenné informace.

HN: Která z nominací do Bankovního inovátora vás zaujala?

Je jasně patrné, že pokud dnes chtějí banky uspět, musejí být inovativní prakticky stejně jako firmy technologické. Výrazné zastoupení mají v nominacích inovace, které využívají nové technologie - mobilní aplikace, bezkontaktní platby nebo virtuální pobočku. Dokazuje to, že světy IT a bankovnictví jsou si dnes blíž než kdykoli předtím.


Inovace
Banky se s novými nástroji, jako jsou sociální sítě, učí zacházet. Především v jejich analýze jsou ještě velké možnosti, říká Pavel Šiška, obchodní ředitel IBM Česká republika
Foto: HN - Martin Svozílek


(perex...)
bullet Prim hrají stále více virtuální peníze
  Zdroj: HN Byznys
  
Přehled produktů, které vybraly do soutěže o nejlepší inovaci v dosavadních čtyřech a začínajícím současném ročníku samy banky, naznačuje, že se situace v českém bankovnictví v posledních lete...

(celý článek...)

Přehled produktů, které vybraly do soutěže o nejlepší inovaci v dosavadních čtyřech a začínajícím současném ročníku samy banky, naznačuje, že se situace v českém bankovnictví v posledních letech výrazně změnila. Platí to zejména o nominacích pro loňský a letošní ročník Bankovního inovátora.

Podstatně vzrostl počet progresivních technologických řešení, spojených především se smartbankingem a platbami mobilem, ale také s bezkontaktními platbami.

Rostoucí podíl progresivních technologických řešení má několik příčin. Bankovní domy, které působí na českém trhu, sice nebyly zasaženy globální finanční krizí, v prvních ročnících soutěže v letech 2009-2010 byly nicméně rovněž nuceny šetřit, omezovat proto investice a zaměřit se především na vylepšování klasičtějších bankovních produktů. Vývoj progresivních technologií navíc určitou dobu trvá.

Rostoucí konkurence, k níž postupně přibyly nové finanční instituce, které se snaží přilákat klienty především technickými vylepšeními, přinesla na český trh změny. K zostření konkurenčního boje přispěl také fakt, že změnit banku je daleko snazší než v minulosti. A zvýšení limitu pro pojištění vkladů v bankách od roku 2010 na sto tisíc eur. Právě tento krok přiměl řadu Čechů, kteří patří obecně ke konzervativnějším, aby se tolik nebáli a vyzkoušeli si, co nabízejí nové banky. Na jejich nabídku pak začaly reagovat i ty stávající.

Finanční instituce se proto snaží působit na klienty daleko přátelštěji než dříve, což se projevuje i v nabídce moderních technologií. Smartbanking, placení mobilem nebo bezkontaktně, se tak v České republice postupně stává standardem. Bezkontaktní platby kartou nebo díky nálepce PayPass nabízí zatím v současnosti deset bank a další se k tomu chystají.

Spořicích produktů ubylo

O rostoucí pozornosti, věnované progresivním technologickým řešením, svědčí porovnání vítězů a produktů, které banky v jednotlivých ročnících nominovaly do ankety o bankovního inovátora.

V roce 2009 mezi nimi hrály prim spořicí a jiné účty, ale také třeba inovace u hypoték. Za nejlepší bankovní inovaci pak hlasující v prvním ročníku označili Program výhod na osobním účtu České spořitelny.

Podobné produkty převažovaly v roce 2010, kdy získala cenu za nejlepší bankovní inovaci Saxo Bank za svůj SaxoTrader. Jde o kompletní obchodní platformu, umožňující on-line transakce s nejrůznějšími finančními produkty.

Při klesajících úrokových sazbách bylo ovšem stále těžší přijít se zajímavějším spořicím či obdobným produktem než konkurence. V nabídce produktů, které banky řadí do soutěže, se navíc promítá fakt, že nároky klientů rostou a požadují produkty či služby, které byly dříve určeny jen pro zákazníky privátního bankovnictví.

Příkladem může být Lady karta Komerční banky, mezinárodní embosovaná platební karta s čipem, která získala titul bankovního inovátora v roce 2011. Nabízí například pojištění obsahu kabelky proti loupeži, storna vstupenek, nákupu a jeho doručení prostřednictvím internetu. V témže roce se také v anketě poprvé objevily bezkontaktní mobilní platby od Citibank.

Virtuální peníze v nástupu

Loňský a letošní ročník již byly či jsou především ve znamení chytrých telefonů, bezkontaktních způsobů placení a stále sofistikovanějších platebních či kreditních karet. Potvrzuje to loňské vítězství Fio Smartbankingu, chytrého telefonu nabízejícího zdarma jednoduché a plnohodnotné ovládání účtu všem, kdo mají v mobilu aplikace iPhone a Android. A řada podobných produktů, které chtějí vyhrát soutěžní kategorii o bankovního inovátora letos.

Virtuální peníze budou tedy nadále vytlačovat ty papírové. Obdobný trend se pravděpodobně postupně objeví také v případě virtuálních a skutečných poboček jednotlivých bank. Ty ovšem v České republice prozatím, i zásluhou zmiňované silné konkurence, svoji pobočkovou síť spíše rozšiřují. A stávající pobočky modernizují.

Nabídka stále sofistikovanějších technologických řešení vyvolává obavy, aby nebyla z bankovního inovátora soutěž pro odborníky. V silně konkurenčním prostředí musí ale banky dbát na to, aby byly produkty nabízené klientům dostatečně "přátelské", tedy jednoduché a srozumitelné. Platí to jak u stále rozsáhlejší nabídky služeb, které jim zajistí různé multifunkční karty, tak u internetových aplikací. Důležité rovněž bude, jak se banky vyrovnají s takzvanou segmentací, tedy nabídkou služeb pro vybrané okruhy zákazníků.


Loňský úspěch
Bankovním inovátorem roku 2012 se stala Fio banka s produktem Fio Smartbanking. Na snímku je Ján Franek, tiskový mluvčí a člen dozorčí rady Fio banky.
Foto: archiv HN - Martin Svozílek


100 000
eur je výše, do které jsou od 31. 12. 2010 pojištěny vklady v ČR. Většina občanů tak má peníze plně chráněny proti krachu bank. Nebojí se proto využívat i produkty nováčků na trhu.


Buďte při podnikání v obraze
Aktuální přehled podnikatelských účtů a úvěrů najdete v rubrice Finance na portálu www.ProByznys.info.

Z dalších témat vybíráme
- Proč selhává na vašem pracovišti pracovní motivace?
- Tři klíčové věci, které by měly předcházet změně ve firmě
- Jaké telefonní tarify nabízejí operátoři firmám a podnikatelům?

Http://probyznys.info


(perex...)
bullet Martin Buchar: V rozvojových zemích vzniká stále více globálních hráčů
  Zdroj: HN Byznys
  
Ve světovém byznysu se stále více derou do popředí společnosti pocházející ze zemí s rychle rostoucí ekonomikou. Jejich aktivity od roku 2006 sleduje americká poradenská firma Boston Consultin...

(celý článek...)

Ve světovém byznysu se stále více derou do popředí společnosti pocházející ze zemí s rychle rostoucí ekonomikou. Jejich aktivity od roku 2006 sleduje americká poradenská firma Boston Consulting Group, která o nich vydává souhrnnou zprávu každé dva roky. Zahrnuje do ní stovku společností s obratem alespoň miliarda dolarů. S tím, že alespoň desetina musí pocházet ze zahraničního byznysu. "Tyto společnosti se staly skutečnou hnací silou trhu. Předpokládáme, že tento trend bude pokračovat," míní Martin Buchar, ředitel české pobočky BCG.

OTÁZKA: HN: Jaké hlavní závěry vyplývají z letošní studie?

Především to, že rychle rostoucí společnosti z rozvíjejících se trhů už zdaleka nejsou nějakou kuriozitou či nějakou okrajovou záležitostí. Naopak, jde o významné hráče na světovém poli, kteří stále více konkurují firmám z vyspělých zemí. Přitom počet zemí, odkud pocházejí, se stále zvyšuje. Platí rovněž, že tyto společnosti se rychleji než jejich západní konkurenti vzpamatovaly z krize let 2008-2009.

OTÁZKA: HN: Čím lze vysvětlit jejich expanzi?

Tyto firmy pocházejí ze zemí, které zaznamenávají mnohem rychlejší tempo hospodářského růstu a mají mnohem příznivější demografické parametry než například Evropa. Čím dál méně spoléhají na levnou pracovní sílu a na to, že mají přístup k levným surovinám. Zato stále více sázejí na vlastní výzkum a vývoj. Ale také počet amerických patentů, které získávají, v posledních letech prudce roste. V zemích, které označujeme jako "rozvíjející se trhy" ubývá státem kontrolovaných firem. Za posledních pět let tam přibylo soukromých podnikatelů, kteří bohatnou a zároveň investují ve vyspělém světě.

OTÁZKA: HN: Co z toho vyplývá pro vyspělé země? Plynou z toho nějaká rizika?

Žádná rizika nevidím. Naopak si myslím, že ve světě tím vznikají nové obchodní příležitosti, které prospívají všem. Tím, jak tyto rychle rostoucí firmy získávají na hodnotě pro akcionáře, stávají se partnery západních společností. Poněkud se také mění poměr sil v řadě odvětví, ať už se podíváte například na finanční služby nebo na letecké společnosti, kde největší hráče je dnes třeba hledat v Asii.

OTÁZKA: HN: V čem spočívají příčiny úspěšného nástupu nových společností?

Rychle rostoucí ekonomika jejich domácího trhu nebo regionu vytváří nezbytný základ, který těmto firmám umožňuje vytvořit si potřebné finanční zázemí pro investice. Pak už stačí těžit z domácích konkurenčních výhod, například z mírnější regulace. A získat technické a manažerské know-how je nyní v globálním měřítku snadnější než kdykoliv v minulosti. Nezbytným předpokladem je též ambice něčeho dosáhnout, která podle mého názoru tolik chybí řadě českých středně velkých firem.

OTÁZKA: HN: Lze vyčlenit některá odvětví či obory, kde si firmy z rychle rostoucích zemí vedou nejlépe?

Společnosti, které se dostaly do našeho seznamu, pokrývají velmi široké spektrum odvětví. Jedná se například o strojírenské firmy, včetně automobilek, výrobce solárních panelů, turbín pro větrné elektrárny, ale také výrobu generických léčiv, rychloobrátkového zboží nebo těžbu paliv a surovin. Vedle toho nesmíme zapomínat na oblasti služeb, jako jsou aerolinky nebo finanční služby. Celkem tedy nelze vyčlenit žádné specifické odvětví, v němž by byly mimořádně úspěšné.

OTÁZKA: HN: Nakolik je v seznamu zastoupena střední a východní Evropa?

Z uvedeného regionu se do něj dostaly jenom firmy z Ruska a také z Turecka. Ze střední Evropy nikdo, což je trochu také dáno naší metodikou, neboť jsme analyzovali firmy z rychle rostoucích ekonomik, mezi něž nyní žádná středoevropská země nepatří. Kromě toho si myslím, že firmám z našeho regionu čím dál více chybí potřebné ambice. Nejsme ani na poloviční výkonnosti ekonomiky v porovnání s průměrem Evropské unie, ale ve zdanění, regulaci pracovní síly a požadovaných sociálních jistotách jsme šampioni. Navíc většině našich firem chybí aspirace globálního růstu. Tu měl před nějakým časem například ČEZ, ale i ten, kvůli trendům v energetickém odvětví, se musí čím dál více soustředit na udržení toho, čeho již historicky dosáhl.

OTÁZKA: HN: Jak si vedou rychle rostoucí firmy na světovém trhu s fúzemi a akvizicemi?

Obecně platí, že se pouštějí do transakcí, kterou jsou svým rozsahem nadprůměrné. Staly se skutečnou hnací silou na trhu a domníváme se, že tento trend bude pokračovat. Vidíme také řadu příkladů v našem regionu, třeba expanzi ruského peněžního domu Sberbank nebo vstup asijských leteckých společností mezi evropské dopravce - třeba saúdskoarabských aerolinií Etihad nebo Korean Air. Do budoucna očekávám, že tyto společnosti budou v zahraničí expandovat hlavně ve výrobních odvětvích.


Martin Buchar (42)
Pražskou kancelář Boston Consulting Group vede od roku 2008. Pro tuto firmu pracuje od roku 2004. Absolvoval VŠCHT, dva roky studoval management v Oxfordu. Je ženatý, má čtyři syny. Společnost BCG vstoupila na český trh poradenských služeb v roce 2001. Radí například s využíváním lidských zdrojů, při změně firemních struktur či obchodní strategie. V současné době pro ni pracuje asi 4800 poradců. Ve 43 zemích má 278 kanceláří a loni dosáhla tržeb 3,7 miliardy dolarů.
FOTO: HN - MARTIN SVOZÍLEK


(perex...)
bullet Norský fond kupuje za miliardy nemovitosti v USA i v Evropě
  Zdroj: HN Byznys
  
Největší vládní investiční fond na světě (Statens pensjonsfond - Utland) z Norska masivně nakupuje nemovitosti v Evropě a ve Spojených státech amerických. Jeho pozornosti v uplynulých měsících...

(celý článek...)

Největší vládní investiční fond na světě (Statens pensjonsfond - Utland) z Norska masivně nakupuje nemovitosti v Evropě a ve Spojených státech amerických. Jeho pozornosti v uplynulých měsících neunikly například sídlo Crédit Suisse v Curychu nebo lukrativní komerční nemovitosti na Manhattanu, ve Washingtonu nebo v Bostonu, které se dostaly pod jeho křídla. Jen na novém kontinentu fond "nechal" 600 milionů dolarů.

Nákup realit je součástí nové strategie norského fondu, který se mírně odvrací od dluhopisů a akcií. Ještě v loňském září měli Norové nemovitosti za 11,2 miliardy norských korun (37,7 miliardy Kč), nyní je to ale již za 37,6 miliardy norských korun (126,7 miliardy Kč).

"Nákupy v USA jsou v souladu s naší strategií na vybudování portfolia, jež bude zahrnovat kvalitní nemovitosti ve světě," řekl Karsten Kallevig odpovědný za investice fondu.

A do budoucna bude tok investic do realit stoupat: zatímco nyní tvoří reality 0,9 procenta veškerého majetku fondu, tedy zhruba 6,5 miliardy dolarů, do budoucna by se toto číslo mělo vyhoupnout na pět procent.

O směřování investic rozhoduje Norges Bank Investment Management (NBIM), který je součástí tamní centrální banky. V čele NBIM stojí od roku 2008 ostřílený finančník Yngve Slyngstad, absolvent Kalifornské univerzity. Předtím působil ve společnosti Storebrand Asset Management, která poskytuje finanční služby v celé Skandinávii.

Zisk letí vzhůru

Vedení norského fondu si navíc mne ruce. V prvním čtvrtletí letošního roku totiž fond vydělal 37 miliard dolarů.

"Příznivé výsledky odrážejí silný růst na akciových trzích, a to hlavně v lednu a v únoru," komentoval nárůst zisku Yngve Slyngstad, výkonný ředitel fondu. "Nejvíce k tomu přispěly trhy v USA a Japonsku," dodal.

Norům se dařilo i loni, kdy si připsali nárůst zisku o 13,4 procenta, tedy o 79 miliard dolarů, což byl druhý nejlepší výsledek ve více než dvacetileté historii fondu.

Ten drží vůbec nejvíce peněz v akciích. Ty podle údajů agentury Bloomberg tvoří až 62,4 procenta jeho portfolia, dalších 36,7 procenta pak leží v dluhopisech a zbytek připadá na reality.

Fond mění strategii i v jiných oblastech. Chce se totiž soustředit na rychle rostoucí trhy. A to na úkor evropských akcií či bondů, protože obrací svou pozornost na cenné papíry a dluhopisy ze států v Asii a Latinské Americe.

Zájem o Rusko i Tchaj-wan

"Během příštích deseti let chceme výrazně navýšit investice do rychle rostoucích zemí a jejich měn," nechal se slyšet Slyngstad.

A to se promítá i do konkrétních kroků fondu. Během prvních třech měsíců letošního roku fondu prodal dluhopisy například Španělska, Itálie nebo Francie. Na druhou stranu nakoupil například bondy Mexika. Do jeho hledáčku se pak řadí i Rusko, Turecko nebo Tchaj-wan.

Fond se věnuje dlouhodobým investicím, a to mimo norské území. Jinak by hrozilo riziko přehřátí tamní ekonomiky. Má vládě zajistit dostatek financí, které jí v budoucnu pomohou čelit poklesu cen ropy nebo stárnutí populace.

Do fondu plynou peníze z těžby ropy a zemního plynu a také například příjmy z dividend společnosti Statoil. To je největší norská ropná společnost, ve které stát drží podíl na úrovni 67 procent. Jen v prvním čtvrtletí norská vláda do fondu "poslala" 60 miliard norských korun, tedy přes 202 miliard Kč.

Jeho objem dosahuje celkem 720 miliard dolarů (přes 14 bilionů korun), takže je o více než 40 procent větší než celá norská ekonomika. V průměru vlastní 2,5 procenta každé evropské společnosti zapsané na burze.


Norská jednička

720 MILIARD USD
Tolik činí objem největšího státního investičního fondu na světě. Je tak zhruba o 40 procent větší než ekonomika Norska.

627 MILIARD USD
Takový objem má druhý největší státní investiční fond na světě Abú Dhabi Investment Authority.


(perex...)
bullet Světové burzy se snaží "zpomalit" obchodování s akciemi
  Zdroj: HN Byznys
  
Za dobu kratší, než za jakou si uvaříte kávu, se z amerických akciových trhů před třemi lety vypařil bilion dolarů.

Během takzvaného bleskového propadu ("flash crash") se...

(celý článek...)

Za dobu kratší, než za jakou si uvaříte kávu, se z amerických akciových trhů před třemi lety vypařil bilion dolarů.

Během takzvaného bleskového propadu ("flash crash") se index Dow Jones nejprve během několika desítek vteřin zhroutil o tisíc bodů, aby se o čtvrt hodiny později vyškrábal zpět na původní úroveň. Investor, který například držel akcie společnosti Pepsi, mohl sledovat, jak se jejich hodnota během chvíle sesunula ze 40 dolarů na jediný cent.

Dodnes se přesně neví, jaká byla příčina mohutného propadu. Za jednoho z hlavních viníků byli ale záhy označeni takzvaní vysokorychlostní obchodníci. Ti jsou schopni během milisekundy (jedna tisícina sekundy) vypořádat stovky obchodů a panické výprodeje v květnu 2010 tak dovedli do absurdních rozměrů.

Regulátoři se od té doby snaží podobným výkyvům zabránit, na burzách bylo například zavedeno pravidlo, podle kterého se při přílišném pohybu ceny akcie krátkodobě zastaví obchodování. Jenže k naprosto nečekaným a masivním výkyvům trhů dochází dál. Stačí se podívat o několik dnů zpět.

Co by se v minulosti nestalo

Pouhých 12 slov o šedesáti písmenech stačilo na to, aby se 23. dubna letošního roku vypařilo z americké burzy 200 miliard dolarů (asi 3,9 bilionu korun).

Hacker, který se naboural do twitterového účtu tiskové agentury AP a sepsal falešnou zprávu o explozích v Bílém domě, totiž spustil panické výprodeje.

Za hlavního strůjce masivního propadu byly opět označeny firmy, které obchodují prostřednictvím přednastavených počítačových programů. Bez jejich účasti by byl totiž výkyv daleko menší.

"Bylo to, než jste stačili mrknout. Člověk by tak rychle nereagoval," řekl makléř Joe Saluzzi, který je dlouhodobým kritikem vysokorychlostních obchodníků.

Hned o týden později zažily podobný propad akcie softwarové společnosti Symantec. Během tří vteřin se na základě chybného příkazu prodalo půl milionu akcií firmy, jejich hodnota spadla o 11 procent a tržní kapitalizace společnosti se rázem snížila o 1,7 miliardy dolarů.

"Jakýkoli druh obchodu, nezáleží na tom, jak mylný, by neměl shodit akcie o deset procent dolů. Ukazuje to jen, jak zpackané je obchodování na současných akciových trzích. Tohle by se v minulosti nikdy nestalo," řekl Fox News Saluzzi.

Rychlost si omezíme sami

Hlavním podezřelým je ve všech případech algoritmické obchodování. Jeho podíl na akciových obchodech v posledních letech výrazně roste. V současné době dosahuje ve Spojených státech asi 64 procent, v Evropě je to kolem čtyřiceti procent - takřka dvojnásobek toho, co v roce 2007.

Svůj podíl na tom má ostatně i česká společnost RSJ Invest Karla Janečka, která působí na burzách v Chicagu, Frankfurtu a Londýně. Jejím prostřednictvím se ročně zobchoduje těžko představitelných 2,9 biliardy (2900 bilionů) korun.

V současnoti se objevují také snahy tento způsob obchodování zregulovat. Nejdále zatím pokročilo Německo, kde se koaliční strany dohodly na návrhu zákona, podle něhož budou moci obchodníci využívat automatického obchodování, pouze když jim to povolí příslušné úřady.

Regulaci "zvenčí" ale možná nakonec předeženou obchodníci samotní tím, že si dobrovolně omezí rychlost. Honba za co nejrychlejším provedením obchodu je totiž stojí astronomické částky.

Jedna z hlavních platforem pro vysokorychlostní obchodování EBS proto navrhla změnu. Příkazy k obchodům podané v rámci několika milisekund mají být vyřizovány v náhodném pořadí, a nikoli v závislosti na čase, v němž dorazily.


40 procent
Takovým dílem se vysokorychlostní obchodníci podílejí na denním obratu na akciových trzích v Německu.


ČERNÝ 6. KVĚTEN 2010
Burzovní index Dow Jones se tehdy nejprve během několika desítek vteřin zhroutil o tisíc bodů, aby se o čtvrt hodiny později vyškrábal zpět na původní úroveň. Ztráty investorů byly obrovské.
FOTO: REUTERS


Pokaždé, když se setkáte s vysokorychlostním obchodováním, je smysluplné žádat jeho zpomalení.
Larry Harris
bývalý hlavní ekonom americké Komise pro cenné papíry (SEC)


(perex...)
bullet Šejkové se zbavují kasín i hotelů
  Zdroj: HN Byznys
  
Zahraniční i domácí věřitelé tlačí ke zdi státní investiční společnost Dubai World - klíčovou oporu tamní ekonomiky. Věřitelé se totiž obávají, že konglomerát nebude v budoucnu schopný dostát ...

(celý článek...)

Zahraniční i domácí věřitelé tlačí ke zdi státní investiční společnost Dubai World - klíčovou oporu tamní ekonomiky. Věřitelé se totiž obávají, že konglomerát nebude v budoucnu schopný dostát svému slovu a zaplatit dluhy. Chtějí proto, aby Dubajci urychlili prodej svého majetku, do kterého spadá například i kasino v Las Vegas, zábavní společnost Cirque du Soleil nebo dubajské letovisko Atlantis.

Peníze budou

Vládní holdingová společnost Dubai World se podílela na proměně Dubaje v centrum nejen financí, ale i obchodu a turismu. S propadem cen nemovitostí se ale dostala na kolena. V roce 2009 varovala, že nebude schopná splácet své dluhy.

Firmě se ale o dva roky později podařilo se svými věřiteli podepsat dohodu o restrukturalizaci dluhu, který dosáhl na 25 miliard dolarů. Aby zmírnili dluhové břemeno, Dubajci dali zelenou prodeji klíčového majetku.

Věřitelé se ale nyní domnívají, že Dubaj s prodejem příliš váhá a nebude opět připravena splácet dluhy. První splátka věřitelům ve výši 4,5 miliardy dolarů přitom připadá už na září 2015. Mezi více než 80 věřitelů patří například Abu Dhabi Commercial Bank, britská banka HSBC nebo Royal Bank of Scotland.

"Víme, co chceme udělat," citoval britský deník Financial Times výrok jednoho ze zástupců Dubai World, který podle jednoho z účastníků zazněl na soukromém setkání věřitelů, jež se konalo minulý měsíc. Prozatím se Dubai World zbavil podílů v různých společnostech, bez prodeje svého majetku se ale neobejde.

Dubai World však má z čeho prodávat. Odhaduje se, že ještě v roce 2010 měl aktiva až v celkovém objemu 120 miliard dolarů.

"Banky tvrdí, že společnost má ještě hodně majetku k prodeji, aby dosáhla cíle," nechal se slyšet nejmenovaný bankéř, který se jednání s Dubai World zúčastnil. Na prodejní listině jsou v současné době například hotelový a komerční komplex CityCentre v Las Vegas nebo Mandarin Oriental Hotel v New Yorku.

Čekání na lepší časy?

Společnost Dubai World může oddalovat prodej z několika důvodů. Například čeká na lepší podmínky na trhu, a to aby mohla z prodeje vytěžit co nejvíce, napsal britský list Financial Times. Další možností je i nová restrukturalizace. A ta by mohla být pro věřitele ještě bolestivější než v roce 2011.

Ovšem dubajská vláda trvá na tom, že firma složí splátku včas a nehledá cestu k další restrukturalizaci. Optimismus jim vlil do žil hlavně lepší výkon tamní ekonomiky, která loni vzrostla o čtyři procenta. S oživením hospodářství by se postupně mohla zlepšit situace i na trhu s realitami. Podnik by tak mohl lépe zpeněžit svůj majetek ještě před zářím 2015.

Dubai World se ale neochotně staví k možnému prodeji podílu ve firmě DP World. V tomto strategickém podniku, který spravuje námořní terminály na různých přístavištích po celém světě, třeba ve francouzském Le Havru, senegalském Dakaru nebo filipínské Manile, má společnost 80procentní podíl. Tržní kapitalizace DP World dosáhla 12,9 miliardy dolarů a Dubai World by mohl v krajním případě prodat její část jinému státnímu podniku nebo bance.


V DLUZÍCH
Dubaj má celkové dluhy na úrovni zhruba 120 miliard dolarů. Vrásky ale vládě přidělává konglomerát Dubai World, v jehož čele stojí šejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum (na snímku).
FOTO: REUTERS


(perex...)
bullet Briefing
  Zdroj: HN Byznys
  
EUROZÓNA

Rusko souhlasilo, že prodlouží splatnost poskytnutého úvěru pro Kypr o dva roky a sníží úrok z úvěru. Rusko tak poskytne Kypru očekávanou dodatečnou finanční pomoc k záchra...

(celý článek...)

EUROZÓNA

Rusko souhlasilo, že prodlouží splatnost poskytnutého úvěru pro Kypr o dva roky a sníží úrok z úvěru. Rusko tak poskytne Kypru očekávanou dodatečnou finanční pomoc k záchrannému úvěru deseti miliard eur (256,3 miliardy Kč), který má Kypr obdržet od eurozóny a MMF. Rusko půjčilo Kypru v roce 2011 na pět let 2,5 miliardy eur. Roční úroková sazba byla stanovena na 4,5 procenta. Ta se nyní sníží na 2,5 procenta. Prodloužení splatnosti až do roku 2018 a snížení úroků pomůže Kypru zmírnit náklady na obsluhu dluhu a získat finanční stabilitu.

BANKY

Slovinsko se v letošním roce pokusí prodat jednak druhou největší domácí banku, státem vlastněný finanční ústav Nova KBM, a rovněž největšího domácího telekomunikačního operátora Telekom. Slovinsko se nyní snaží odvrátit potřebu zahraniční finanční pomoci. Prodej bank a dalších státních aktiv je klíčovou součástí reformního programu, který chce tamní vláda představit Evropské komisi. Slovinsko chce rovněž zvýšit daň z přidané hodnoty (sazbu 8,5 procenta na 9,5 procenta a 20procentní sazbu na 22 procent).

FINANČNÍ TRH

Čína zpřísní kontroly dovozců a vývozců, kteří do země převádějí peníze ukrývané v podobě obchodních směnek. Oznámil to čínský úřad pro správu devizových rezerv (SAFE) poté, co se čínská měna minulý týden vůči dolaru vyšplhala nejvýše od sjednocení devizového kurzu čínské měny v roce 1994. Čínské úřady potřebují udržet stabilní měnu, aby tak podpořily domácí hospodářství v době, kdy je globální ekonomika ve špatné kondici.

HYPOTÉKY

Newyorská prokuratura plánuje zažalovat finanční ústavy Bank of America a Wells Fargo kvůli údajnému porušování dohodnutých pravidel u hypoték. Uvedl to newyorský státní žalobce Eric Schneiderman. Banky podle něj nedodržují hypoteční pravidla, která byla loni sjednána mezi předními finančními ústavy a úřady. "Finanční domy Wells Fargo a Bank of America nehorázným způsobem porušily tyto závazky a vystavily tak stovky lidí v New Yorku zvýšené hrozbě zabavení domu," uvedl žalobce.

HOSPODÁŘSKÁ SOUTĚŽ

Evropská komise se domnívá, že Motorola Mobility zneužívá svého postavení na trhu, protože se snaží u soudu v Německu zabránit Applu v používání patentů, které jsou však nezbytné pro fungování mobilních přístrojů a tvoří standard mobilní technologie. EK již informovala Motorolu o svém předběžném nálezu v tzv. prohlášení o námitkách. Motorola Mobility je divizí internetové firmy Google.

AUTA

Německý automobilový koncern Daimler v dubnu meziročně zvýšil prodej svých luxusních automobilů Mercedes-Benz o 12 procent na rekordních 116 566 vozů. Pomohla k tomu hlavně vysoká poptávka v Evropě a v Asii. Od začátku roku tak prodej vzrostl o 6 procent na 441 464 vozů. Celkový prodej osobních automobilů Daimleru, který zahrnuje i značky AMG, Smart a Maybach, se v dubnu zvýšil o 10 % na 125 306 vozů. V Evropě prodej stoupl o 12 %.


(perex...)
Na začátek stránky